Genel 03 ŞUBAT 2009 / 12:07

Yenilikçi iş fikirleri etohum sahnesinde

Etohum tarafından desteklenecek 21 yenilikçi internet iş fikri belli oldu.

Etohum tarafından desteklenecek 21 yenilikçi internet iş fikri belli oldu.


Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, 31 Ocak’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği toplantı ile destekleyeceği 21 girişim projesini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Ağustos ayından bu yana toplam 1.200 kişinin 500 farklı projeyle başvurduğu etohum’un seçim kriterlerinde fikirlerin hayata geçirilmesine ve büyütülmesine ilişkin stratejiler etkili oldu. etohum kurucusu Burak Büyükdemir, konuyla ilgili şunları söyledi: “etohum olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana internet girişimcilerine ‘Leyleğin size bebek getirmesini beklemeyin. Eğer bebek yapma fikriniz varsa bunu düşünmek hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Fikrinizi gerçekleştirmek üzere yola çıkmalısınız’ diyoruz. Bu doğrultuda düzenlediğimiz etkinlikler asla bir yarışma niteliği taşımıyor. etohum olarak yatırım yapılabilecek girişimlerin hayata geçirilmiş ya da geçirilmek üzere olmasına önem veriyoruz. Bu süreçte 50 projeyi yakından inceledik ve bu projelerdeki 100’e yakın kişiyle de yüz yüze görüştük. Sadece kağıt üzerinde ve fikir aşamasında olan projelerin hepsini de tek tek dinledik. Ancak girişimcilerin ilk önce kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sürecin sonunda belirlediğimiz 21 proje, aradığımız tüm özelliklere sahip bulunuyor.”


Proje sahipleri etohum ile birlikte girişim kampına girecekŞubat ayından itibaren belirlenen projelerin sahipleriyle birlikte bir girişim kampına gireceklerini de belirten Burak Büyükdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene 30 girişimciyi bu kampa davet edeceğiz. Burada, iş planı yapma, sunum teknikleri, iş hukuku, finans ve benzeri konularda pratiğe yönelik aktivitelerle dolu 5 gün geçireceğiz. Girişimciler kamp süresince ayrıca, Türkiye’de başarılı olmuş internet girişimcileriyle bir araya gelme ve onlardan koçluk ve danışmanlık alma imkânı da bulacaklar. Söz konusu faaliyetler kamp sonrasında da devam edecek. Bundan sonraki toplantılarımızda ise girişimciler, kendilerini internet topluluğuna daha fazla anlatma fırsatı bulacaklar. Mayıs ayının ortalarına doğru da yatırımcı olabileceğini düşündüğümüz şirket, kişi ve profesyonelleri kapalı bir toplantıda girişimcilerle buluşturacağız. Gelecek sene aynı süreci tekrar başlatarak internet girişimciliğine olan ilgilinin artarak devam etmesi için çalışacağız.”


Yatırım yapılabilecek 21 fikir var


• Cvyolla.com ‘Cvyolla.com’, şu anda, diğer iş bulma sitelerinden farklı hizmetler vermek ve internet pazarında yer almak üzere çalışmalarına devam ediyor.


• Gercekten.comÜnlüleri, internet aracılığıyla hayranlarıyla buluşturacak bir modele sahip olan ‘gercekten.com’, bugün, televizyon, sinema, müzik ya da spor dünyasının ünlülerinin isme özel imza ve görüntülerini hayranlarının kapısına kadar ulaştırıyor.


• Ideshot.com ‘ideshot.com’, yeni ve nitelikli fikirlerini sunan marka danışmanları ile platformda yer alan markalar arasında etkileşimli bir ortam oluşturuyor.


• Kartguru.com ‘Kartguru.com’, bireylerin finansal ve alışverişe yönelik tercihlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir karşılaştırma ve öneri servisi olarak geliştiriliyor. • Kimgelsin.com Ağırlıklı olarak müzik etkinliklerine dair haberlerin alınmasını ve söz konusu etkinlikler için talep yaratılmasını sağlayan ‘kimgelsin.com’, müzisyenler hakkında detaylı bilgi de içeren ve geniş bir yaş skalasına hitap edebilen bir iş modeli olma niteliği taşıyor.


• Kolokyum.com ‘kolokyum.com’, mimarların paylaşım platformu olmayı hedefliyor. Mimarlıkla ilgili mesleki paylaşımların yapılabileceği ‘kolokyum.com’, konferans, seminer ve röportajların yer alacağı video altyapısıyla da dikey bir pazarda hizmet etmeyi planlıyor.


• Ogrence.net ‘ogrence.net’, dershane, veli ve öğrenci arasındaki etkileşimi sağlayan web tabanlı bir çözüm niteliği taşıyor.

• Pabbuc.com ‘pabbuc.com’, 2006 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.


• Sunumax.com ‘sunumax.com’, televizyon sunucusu gibi bir karakterin, sitelerde hareketli olarak ilgili sitenin hedef kitleye anlatmasını sağladığı bir iş modeli niteliği taşıyor.

• Userspots.comBilişim sektöründeki ilgi alanları semantik web, insan-bilgisayar etkileşimi ve kullanılabilirlik üzerine geliştirilen Userspots, site ve yazılımları kullanıcılar ile test ediyor, göz izleme cihazı ile kullanıcıların göz hareketlerini izliyor ve sitede karşılaşılan sorunları bularak sonuçları yorumluyor, sonucunda da analiz raporu ile çözüm önerileri sunuyor.


• Cepkod.com ‘cepkod.com’u geliştiren iki ortak, bu kapsamda, gerçek dünyada yaşananların internetle bağlantısını sağlayacak mobil yazılım üzerinde çalışıyorlar.


Etohum kampına çağrılacak diğer adaylar ise şöyle:• Maksidurak.com’un kurucuları• Evimizinherseyi.com’un ortakları• ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’nden 8 ayrı oyun ve söz konusu oyunları geliştiren girişimci ekip

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun