Genel 15 TEMMUZ 2010 / 12:49

Yeni Zelanda yazılım patenti alımını yasakladı

Ada ülkesinde yazılımın daha da gelişmesi için yasalarla yeni yollar deneniyor.

Ada ülkesinde yazılımın daha da gelişmesi için yasalarla yeni yollar deneniyor.


Yeni Zelanda'da hazırlanan yasayla yazılımların patentsiz olmasına karar verildi. Dün eklenen düzeltmeyle yasaya bir ayrıcalık eklendi. Buna göre yeni bir buluş içinde bulunan yazılımlar patent sahibi olabilecek.

Yeni Zelanda Bilgisayar Birliği alınan karardan duyduğu memnuniyeti yaptığı açıklamayla dile getirdi. Yazılım patentleriyle inovasyonun önüne geçildiği belirtilen açıklamada, telif hakkı korumasının çok daha etkili olduğu belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamanın devamında "Yeni Zelanda'da çok başarılı ve yenilikçi yazılımlar geliştiriliyor ancak herkesin patent sahipleri tarafından dava edilme korkusu yaşaması gelişimi engelliyordu" denildi.

Bu karara Yeni Zelanda'da karşı çıkan şirketler de bulunuyor. Bunlardan biri olan Bilgi ve teknoloji şirketi NZICT yasaya karşı olduğunu belirtti. NZICT CEO'su Brett O'Riley, "Yazılım patentleri sanıldığından daha fazla şirket ve kişilerin haklarını koruyordu. Özellikle küresel rekabette bu sebepten büyük sıkıntı yaşayabiliriz" dedi.

Yeni Zelanda'nın bu girişiminin sonuçlarını ilerleyen günlerde göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun