Genel 08 TEMMUZ 2010 / 06:15

Yeni teknolojiler işsizlik getiriyor

HP, yeni nesil veri merkezleriyle 9 bin çalışanına ihtiyacı kalmayacağını duyurdu.

HP, yeni nesil veri merkezleriyle 9 bin çalışanına ihtiyacı kalmayacağını duyurdu.


HP teknoloji gelişimi için 1 milyar dolarlık yatırım yaptığı için dünya çapında 9 bin çalışanıyla yollarını ayırmaya hazırlanıyor. HP'den gelen açıklamaya göre altyapı teknolojilerinde yenileme sonucu tam otomatik ve standartlaştırılmış kurumsal veri merkezleri oluşturulacak.

Veri merkezleri için Electronic Data Systems şirketini kurarak büyük bir yatırım yapan HP, yeni nesil servislerin geliştirilmesi amacıyla sistemlerini yenilemeyi sürdürüyor. Böylece 9 bin çalışan pozisyonuna gerek kalmayacak ve uzun dönemde bu durum HP'nin ortaklarının gelirlerini artıracağı düşünülüyor. Ancak işsizliğin getireceği etki şu anda kestirilemiyor.

Ayrıca HP, bu yıl İngiltere'deki yaklaşık bin çalışanıyla yollarını ayırdı. Unite'e (Britanya ticaret birliği) göre önümüzdeki yıl da bin HP çalışanı daha işsiz kalacak. Bu durumun Britanya'nın işgücüne kaybına etkisinin büyük olmasından endişe ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun