Genel 27 AĞUSTOS 2010 / 11:21

Yeni solucan Google Talk, MSN ve benzerlerini hedef alıyor

IM-Worm.Win32.Zeroll isimli yeni solucan MSN gibi anlık mesaj servislerini tehdit ediyor.

IM-Worm.Win32.Zeroll isimli yeni solucan MSN gibi anlık mesaj servislerini tehdit ediyor.


Kaspersky Lab, anlık mesajlaşma kullanıcıları yoluyla yayılan yeni bir bilgisayar solucanı ailesini tespit etti. Yeni bulunan solucanlar birçok dilde var olabiliyor ve sayısız anlık mesaj kullanıcısına eşzamanlı olarak bulaşma kapasitesine sahip. Dolayısıyla, Yahoo! Messenger de dahil olmak üzere Skype, Paltalk Messenger, ICQ, Windows Live Messenger, Google Talk ve XFire kullanıcıları yoğun risk altında bulunuyor.

Kaspersky Lab uzmanları, şimdiye kadar IM-Worm.Win32.Zeroll. olarak adlandırdıkları solucanların dört çeşidini tespit etti. Solucanlar girdikleri bilgisayarın anlık mesaj bağlantı listesine yerleşiyor ve kendisini diğer kullanıcı adreslerine yolluyor. Kullanıcılar, karşılarına çıkan ilginç bir resmin linkine tıkladıklarında, zararlı bir dosyaya yönlendiriliyorlar ve böylece bilgisayara virüs bulaşıyor. Söz konusu link kullanıcılara virüsün bulaşmış olduğu başka bir bilgisayardan gönderiliyor.

IM-Worm.Win32.Zeroll, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Portekizce’nin de yer aldığı 13 farklı dili kullanabiliyor ve her kullanıcının anlaması için kendi dilinde mesaj yollayabiliyor.

Pek çok ülkede rastlanan IM-Worm.Win32.Zeroll’un arka kapı özelliğine sahip olması, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarın kontrolunü kazanma özelliği bulunduğunu kanıtlıyor. Solucan sisteme girince, kumanda veya kontrol merkeziyle bağlantıya geçip, IRC üzerinden talimatlarını alarak başka zararlı programları da yüklemeye başlıyor.

Yeni solucan ilginç bir şekilde, ülkeye ve bilgisayardaki farklı anlık mesajlaşma müşterilerine bağlı olarak farklı IRC kanallarıyla bağlantıya geçiyor. Bu durum, virüslü bilgisayar ağlarını yöneten bir haklayıcının ülkeye veya anlık kullanıcıya göre farklı talimatlar verebileceği anlamına geliyor.