Genel 25 EKİM 2010 / 12:08

Yeni MacBook Air'e cerrahlar müdahale etti

Açınca bir de gördüler ki karnındaki bellekler sırtına yapışmış.

Açınca bir de gördüler ki karnındaki bellekler sırtına yapışmış.


Bilişim dünyasının becerikli cerrahları olarak bilinen iFixit sitesinin sahipleri, daha geçtiğimiz gün açıklanan yeni MacBook Air modellerini parçalamakta gecikmediler. Aygıtın içinden ise şimdiye kadar rastladıkları en dışarıya kapalı sistemlerden biri çıktı.

Sitenin raporuna göre yeni MacBook'ları parçalamak başlı başına büyük dert. Zira Apple bu yeni tasarımda beş yapraklı çiçek motifine benzeyen yeni bir tür vida kullanıyor ve vida başlıklarının oturma yüzeyleri de keskin değil, yuvarlatılmış hatlara sahip. Bu nedenle standart tornavidaları buraya oturtarak çevirmek pek mümkün değil.

Bu aşamayı geçtiğinizde, aynı türden vidalarla içerde gizlenmiş olarak bol miktarda karşılaşıyorsunuz. Sistemin merkezine indiğinizde ise sizi bir sürpriz bekliyor: Kullanılan sabit disk muhtemelen başka türden bir diskle değiştiremeyeceğiniz Apple'a özgü üretilmiş bir model ve bellekler anakarta lehimle sabitlenmiş vaziyette. Bu da bilgisayarı satın alırken 2 veya 4 GB bellek tercih ettiğinizde seçiminizle ömür boyu yaşayacağınız anlamına geliyor.

Yeni MacBook Air'in detaylı operasyonuna http://www.ifixit.com/Teardown/MacBook-Air-11-Inch-Model-A1370-Teardown/3745 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu arada Apple her ne kadar bu form faktörü ilk kendi icat ettiğini söylese de 2004 yılında üretilen Sony Vaio X505'i unutmak mümkün değil. 3 bin dolarlık fiyat etiketi modelin yaygınlaşamadan piyasadan silinmesine neden olsa da, o zamanlar sunduğu incelik ve performansın hakkını vermek lazım.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun