Genel 26 KASIM 2010 / 14:07

Yeni iPhone uygulaması cilt kanseriyle savaşa destek veriyor

Avustralya'da üretilen uygulama, ultraviyole ışınlardan korunmak için yol gösteriyor.

Avustralya'da üretilen uygulama, ultraviyole ışınlardan korunmak için yol gösteriyor.


Son yıllarda ozon tabakasındaki incelme nedeniyle güneşten korkar olduk. Güneş denince ilk akla gelen ülkelerden olan Avustralya da cilt kanserinin en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor.

Avustralya'da sadece cilt kanseri nedeniyle bin 850 insan hayatını kaybediyor. 70 yaşına gelen her üç Avustralyalıdan ikisine cilt kanseri teşhisi konuyor.

Kanser Konseyi üyesi Sue Heward, "Elde ettiğimiz bulgulara göre insanların hava sıcaklığına göre kendilerince önlem aldıklarını söyleyebiliriz. Ancak önemli olan ultraviyole ışınların fark edilebilmesidir" dedi.

Uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor

Geliştirilen iPhone uygulamasıyla, GPS sistemi sayesinde otomatik olarak kullanıcının bulunduğu yer tespit ediliyor. Ardından uygulama, hangi saatlerde ultraviyole ışınlardan korunmak gerektiğini ve dakika dakika ultraviyole ışın değerlerini bildiriyor.

Uzmanlar uygulamanın faydasından söz ederken, her an yanımızda böyle bir uygulama taşımanın özellikle uzun süre dışarıda kalmak zorunda kalan kişilerin önemini vurguluyor.

SunSmart isimli uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun