Genel 15 EYLÜL 2008 / 11:04

Yeni hizmetler Avrupa internet pazarını canlandııyor

2008 yılının sonunda Batı Avrupa’da 114 milyon genişbant internet bağlantısı olacak. Bu rakam, nüfusun yüzde 26’sının hızlı veri hatlarına ulaşabilmesi anlamına geliyor.

2008 yılının sonunda Batı Avrupa’da 114 milyon genişbant internet bağlantısı olacak. Bu rakam, nüfusun yüzde 26’sının hızlı veri hatlarına ulaşabilmesi anlamına geliyor.


Türkiye’de TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) ile işbirliği yapan Avrupa Pazar Araştırma Enstitüsü EITO’dan gelen son bilgilere göre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde internet erişiminden sağlanan gelirler, yüzde 10’dan fazla artış gösterdi. Telefonla sınırsız konuşma tarifeleri ve çevrimiçi video satışları, pazarı canlandırıyor. Kişisel internet erişiminden sağlanan gelirler, 2008’de Avrupa Birliği’nde geçen yıla göre yüzde 10,2 artış gösterdi ve 33,7 milyar Avro’ya ulaştı. EITO Başkanı Bruno Lamborghini, “Yenilikçi ek hizmetler ve düşen fiyatlar, erişim pazarının güçlü gelişim göstermesine yardımcı oluyor. Günümüzde hızlı internet bağlantısı, telefonla düşük fiyatlı sınırsız konuşma paketi veya filmler ve müzik için çevrimiçi sipariş hizmeti ile birlikte sunuluyor,” dedi.


Araştırma, veri transferi ücretlerinin de düşüşte olduğunu gösterdi. Birkaç yıl önce saniyede 1 megabit bağlantı hızı standart idiyse, bugün bu oranın iki katı olağan sayılıyor. EITO’nun son tahminlerine göre, 2008 yılının sonunda, Batı Avrupa’da 114 milyon genişbant internet bağlantısı olacak. Bu da hızlı veri hatlarını nüfusun yüzde 26’sı için ulaşılabilir kılacak. Şu an Avrupa’daki en büyük tek pazar Almanya ve 2008 yılı için öngörülen gelir 8,4 milyar Avro. Bu, geçen yıla göre yüzde 8,5 artış ve AB’de yüzde 25 pazar payı anlamına geliyor. Fransa, yüzde 22,5 artışla 4,6 milyar Avro’ya ulaşan geliri sayesinde, yoğun nüfuslu AB ülkeleri arasında en güçlü gelişmeyi kaydeden ülke oldu. İngiltere de 4,6 milyar Avro ile yüzde 7,2 gelişme kaydetti. Fransa ve İngiltere’nin AB’de yüzde 13,6’şarlık pazar payları bulunuyor. İspanya’da ciro yüzde 7,6 artarak 3,2 milyar Avro’ya ulaştı. Bu da yüzde 9,5 pazar payına tekabül ediyor. EITO, internet erişiminden sağlanan gelirlerdeki dinamik artışın 2009’da da devam edeceğini ve yüzde 9 artışla 36,9 milyar Avro’ya ulaşılacağını öngörüyor.EITO (Avrupa Bilgi Teknolojileri Gözlemcisi), bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve gündelik tüketime yönelik elektronik aygıtlar için, Avrupa pazarı ve küresel pazar hakkında yüksek güncel bilgiler sunuyor. CeBIT, Deutsche Telekom, KPMG, Simo Systems ve Telecom Italia tarafından finanse edilen EITO, tümüyle BITKOM’a (Alman BT, Telekomünikasyon ve Yeni Medya Derneği) bağlı bir yan kuruluş olan BITKOM Araştırma Şirketi tarafından yönetiliyor. EITO Çalışma Kolu’nun araştırma etkinlikleri, Avrupa Komisyonu ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından destekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun