Genel 22 HAZİRAN 2010 / 15:04

Yeni Flash oynatıcı Android için geliyor

Apple'la sorun yaşayan Adobe, Google'ı yanına çekiyor.

Apple'la sorun yaşayan Adobe, Google'ı yanına çekiyor.


Apple'ın çıkışı ve Flash oynatıcı kullanmayacağını açıklamasıyla Adobe'nin Flash teknolojisi sorgulanır olmuştu. Yakın zamanda Flash'taki güvenlik açıklarını kabul edip, güncelleme yayınlayan Adobe'ye sonunda iyi bir haber geldi.

Adobe, akıllı telefonlar için son sürüm Flash Player 10.1'in yayınlandığını açıkladı. Ancak küçük bir detay bulunuyor. Adobe Teknoloji Stratejileri Yöneticisi Anup Murake'nin söylediklerine göre, yayınlanan sürüm sadece Google Android 2.2'de, nam-ı diğer Froyo'da kullanılabilecek.

Google'ın Android'in yeni sürümlerinde Froyo olarak adlandırmayı düşündüğü işletim sisteminin henüz tamamlanmamış sürümleri şu anda küçük bir kitle tarafından kullanılıyor. Ancak HTC'nin önderliğini yaptığı Motorola Droid, EVO 4G gibi akıllı telefonların yıl sonunda Froyo'ya geçmesi bekleniyor. Böylece yeni sürüm Flash kullanımı da aynı oranda artış gösterecek.

Apple ile yaşadığı sıkıntının üzerini Google ile yaptığı anlaşmalarla örtmeye çalışan Adobe, Flash teknolojisinin bilgisayar tarayıcılarındaki yaygın kullanımını akıllı telefonlarda da korumaya çalışıyor.