Genel 27 AĞUSTOS 2008 / 11:24

Yeni Dell dizüstünde, şirketler el üstünde

Dell, kurumların ihtiyaçlarını gözeterek tasarladığı Latitude E serisi ve KOBİ’lere özgü ihtiyaçlara cevap veren Vostro A serisi bilgisayarlarını tanıttı.

Dell, kurumların ihtiyaçlarını gözeterek tasarladığı Latitude E serisi ve KOBİ’lere özgü ihtiyaçlara cevap veren Vostro A serisi bilgisayarlarını tanıttı.


Sonbaharda satışa sunulacak olan yeni serilerden Latitude dizüstü bilgisayarlar şirketlerin mobil kullanım ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlarken, Vostro A serisi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar doğrudan KOBİ’leri hedefliyor.


3 yılda bir gelen makyaj


Dell Türkiye Genel Müdürü Hilmi Kelleci’nin sunumuyla başlayan toplantıda yeni modeller hakkında bilgi veren Dell EMEA Gelişmekte Olan Ülkeler Ürün Pazarlama Müdürü Will Koch, şirketlerin ihtiyacı gözetilerek tasarlanan Latitude serisinin üç yılda bir makyajlandığına dikkat çekti. Yeni Latitude serisinde ilk göze çarpan özellikler arasında arkadan ışıklandırılmış klavye, dahili veri güvenlik sistemleri, renkli magnezyum kasa ve 19 saate varan pil ömrü dikkat çekiyor. Klavyenin arkadan ışıklandırılmış olması, bilgisayarı her koşulda çok daha rahat kullanılabilir bir hale getiriyor. Dahili veri güvenlik sistemleri temassız akıllı kart okuyucu, parmak izi algılayıcı ve veri güvenliğinin sağlanması için dahili veri şifreleme donanımı gibi bileşenlerden oluşuyor. Farklı renklerde tercih edilebilen magnezyum kasa, cihaza dayanıklılık sağlarken aynı zamanda kurumsal bilgisayarlardaki monoton renk yaklaşımına çözüm getiriyor. 19 saat pil ömrü ise, 12 hücreli özel pil ve DVD yuvasına bağlanan 9 hücreli destek pili sayesinde sağlanıyor. Yeniden tasarlanan şarj adaptörleri de, boyut ve ağırlık olarak neredeyse cep telefonu adaptörleriyle yarışacak boyutlara indirilmiş durumda. Bu da cihazların taşıma ağırlığını önemli ölçüde azaltıyor. Yeni seri, işletmelerde birlikte kullanımı kolaylaştırmak için adaptör, masaüstü bağlantı istasyonu gibi donanımlarda genel bir uyumluluğa sahip. Yeni Latitude serisinde ayrıca bilgisayarı açmaya gerek kalmadan e-posta ve internet gibi servislere birkaç saniyede ulaşmayı sağlayan LatitudeOn özelliği de sunulacak.


KOBİ’ler için öncelik fiyat ve fonksiyon


Vostro serisi ise, Türkiye gibi hızla gelişen ve eknomik yapısının önemli bir bölümünü KOBİ’lerin oluşturduğu ülkelerdeki işletmelerin temel ihtiyacı olan düşük fiyat ve yüksek fonksiyon beklentisini karşılamak üzere tasarlanmış ürünlerden oluşuyor. Bu seride başlangıçta iki dizüstü, iki de masaüstü bilgisayar tüketicilerle buluşacak. Bu sistemlerin amacı, KOBİ’lerin ihtiyacına yönelik sağlam ve ekonomik çözümler sunabilmek olarak özetleniyor. Bunların yanı sıra, Dell’in 9 inçlik ekrana ve 1 kilo civarında ağırlığa sahip yeni netbook cihazını da yakından görme şansı bulduk. Dell’in bu ucuz ve küçük taşınabilir bilgisayarının, Ekim ayından itibaren Türkçe klavye desteğiyle ve başlangıçta sadece siyah renk seçeneğiyle sunulacağı açıklandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun