Genel 10 EYLÜL 2009 / 08:33

Yeni çeyrek daha ılımlı geçecek

Manpower Küresel İstihdam Tahmin Araştırması’nın 2009 yılı 4’üncü çeyrek sonuçları açıklandı.

Manpower Küresel İstihdam Tahmin Araştırması’nın 2009 yılı 4’üncü çeyrek sonuçları açıklandı.


Araştırma sonuçlarına göre 2009’un dördüncü çeyreği dünya çapındaki işgücü piyasalarında iş arayanlar zorlanmaya devam edecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre araştırma kapsamına giren ülkelerdeki işverenlerin son birkaç çeyrek periyotta sürdürdüğü iş daraltma eğiliminin yerini olumlu adımlara bırakacağı gözleniyor.

Araştırmaya göre ABD'li işverenlerin büyük bir yüzdesi önümüzdeki çeyrekte dengeyi öne sürerek, personel sayısını aynı seviyede tutmayı hedefliyor. ABD’li işverenler işe alım politikalarındaki durgunluğun devam edeceğini belirtirken, en iyimser istihdam tablosunun Hindistan ve Brezilya gibi yükselen ekonomilerde ortaya çıktığı görülüyor.

Avrupa çapında genel olarak işe alımlarla ilgili düşünceler olumsuz görünmekle birlikte, veriler üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında olumlu yönde bir değişimin olduğu görülüyor. Manpower’ın araştırma yaptırdığı 35 ülkenin 17’sinde işverenler önümüzdeki çeyrekte işe alım faaliyeti beklerken, 14’ünde olumsuz bir tablo söz konusu. Dördüncü çeyrek için en yüksek işe alma planları Hindistan, Brezilya, Kolombiya, Peru, Çin, Avustralya, Singapur, Kosta Rika, Kanada, Tayvan ve Polonya’da, en düşük işe alma planları ise Romanya, İspanya, İrlanda, Japonya ve Meksika’da görülüyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde ankete katılan 18 ülkedeki işverenler, önümüzdeki çeyrek için işe alımlarda olumsuz bir beklenti içinde. Sadece Polonya, Norveç, İsveç ve Güney Afrika’da işe alım planlarında yavaş, ancak olumlu bir gelişme söz konusu. Bununla beraber üç ay öncesine kıyasla tahminler sekiz EMEA ülkesinde iyileşme olacağı yönünde. İş beklentilerinin en yüksek olduğu ülke Polonya, en düşük olduğu ülke ise Romanya.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun