Genel 09 HAZİRAN 2010 / 08:45

"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"

Dr. Fuat Alican'ın yeni öykü kitabı Yol'un tanıtım toplantısında Türkiye'deki yazılım sektörünü konuştuk.

Dr. Fuat Alican'ın yeni öykü kitabı Yol'un tanıtım toplantısında Türkiye'deki yazılım sektörünü konuştuk.


Orta Amerika Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Fuat Alican’ın bilişim ve insanı merkez aldığı öykü kitabı Yol’un tanıtım toplantısı 8 Haziran tarihinde yapıldı. Bilişimin hayatın bir parçası olduğu ve bilişimi neden öğrenmemiz gerektiğini anlatan kitap bunu bir öykü üzerinden anlatıyor. Bilişimde olup bitenlerin her şeyden önce insanı etkilediğini vurgulayan kitapta, bilişimde alışılagelmiş teknik kaynaklardan uzak bir dil kullanılmış. Bilişimin sosyal ve insanı yönünü ele alan Yol, yolu bilişimle kesişen herkes için yazılmış.    Fuat Alican kitapla ilgili değerlendirmesinde, "Bir yıl içinde tamamladığım kitabımın laboratuarına ulaşmak için Netsis ve Murat Ihlamur’a başvurdum. Genelde kitaplar geneli dikkate alarak özeli tanımlar. Ben bu kitapta tam tersini yaptım ve pek çoğumuzun kendinden bir şeyler bulabileceği bir hikayeyle genel durumu tasvir ettim. Değişime uymak kadar buna katkıda bulunmak ve bilinçlenmek herkes için önemli. Yol bu bilinci keyifli biçimde sunuyor” dedi.

Alican, toplantıda ayrıca Türkiye’deki yazılım sektörünü de değerlendirerek şu bilgileri paylaştı: “Yazılım teknolojileri, ülkelerin üretkenliğinin artmasında çok önemli faktörlerden bir tanesi. Sektörün ülkeye iki yönlü bir katkısı var. İstihdam, işgücü, ihracat, döviz gibi alanlara yazılım sektörünün ülkeye başlı başlına katkısı var. Herşeyden önce yazılım sektörü yetkin iş gücü yaratıyor. Yazılımcı olmayan kuruluşlar dahi bu yetişmiş insanlardan yararlanabiliyor. Yazılım teknolojileri ayrıca dolaylı yoldan ekonominin diğer sektörlerinin üretken olmasını sağlıyor." Sektörün gelişimi için ekonomik ve politik istikrar şartAlican, sektöre yönelik değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti: "Son yıllarda Türkiye’de yazılım sektörü alanında bazı önemli çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmaların eş güdümlü olması lazım. Farklı paydaşların birlikte çalışması lazım. Kim bu farklı paydaşlar? Bilişimi üretenler, bilişimi kullananlar, üretim kurumları, akademisyenler, basın vs. Bunların eş güdümlü olarak çalışması gerekiyor ki planlı ve programlı bir şekilde yazılım sektörüyle ilgili yenilikler yapılsın. Son yıllarda bu yöndeki bilinç arttı. 90’larda kişisel çabalarla gelişen şirketler vardı. 2000’li yıllarda bu çalışmalar biraz daha organize oldu. Yazılım sektörünün Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli ve bunun akabinde bir eylem planı hazırlanmalı. Dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olan Türkiye’de yazılımın çok farklı alanlarda gelişebileceğini düşünüyorum. Bu organize çalışmaları sürdürmek için politik ve ekonomik istikrar konusunda dikkatli olmamız lazım. Özellikle eğitim tarafına daha çok eğilmemiz gerekiyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun