Genel 05 OCAK 2009 / 12:01

Yasaklı ABD şirketi İran'da lider

ABD şirketlerinin İran ile 13 yıldır devam eden ticaret yasağı ambargosuna karşın HP yazıcılar, İran’ın başkenti Tahran’da satış rekoru kırdı.

ABD şirketlerinin İran ile 13 yıldır devam eden ticaret yasağı ambargosuna karşın HP yazıcılar, İran’ın başkenti Tahran’da satış rekoru kırdı.


1995 yılında o zamanki ABD Başkanı Bill Clinton İran'a ticari faaliyetleri yasaklamıştı. Aradan iki yıl geçmiş ve HP, ürünlerini Orta Doğu'da satabilmek için Redington Gulf isimli Hindistan merkezli şirket ile anlaşmıştı. HP ürünleri hâlâ İran’daki Redington Gulf şubelerinde satılıyor. Bu yolla Amerikan hukuk kuralları da çiğnenmemiş oluyor. Ancak, HP yazıcılarının İran’daki sıçrayışından sonra HP yöneticileri Redington Gulf’la olan anlaşmaya son verirse, kanunlara aykırı hareket etmiş olacak. İranlı satıcılar, durumun biraz da psikolojik olduğunu düşünüyor.Yani Washington’ın satış yasakları engelleyici olmak yerine İranlıları daha çok cezbediyor. 1999 yılında, bir HP yöneticisi İran’ı “Hewlett-Packard yazıcıları için büyük bir pazar” olarak nitelendirmişti. Aradan geçen on yılda HP, İran yazıcı pazarının yüzde 41’ini kontrol eder seviyeye ulaştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun