Genel 25 ARALIK 2008 / 12:41

Yasadışı şarkı indirme, internet bağlantın yavaşlar

Yasadışı dosya paylaşımına karşı binlerce dava açan müzik endüstrisi, hukuk savaşından vazgeçiyor, çünkü yeni ve daha etkili bir fikri var.

Yasadışı dosya paylaşımına karşı binlerce dava açan müzik endüstrisi, hukuk savaşından vazgeçiyor, çünkü yeni ve daha etkili bir fikri var.


Yıllar boyunca binlerce insanı internet aracılığıyla müzik çaldığı iddiasıyla davaya veren müzik endüstrisi, online müzik korsanlığıyla daha etkili bir savaş için ISP'lerle işbirliği yapacak. 2003’ten bu yana yaklaşık 35.000 kişiye yasal dava açan müzik endüstrisinin bu strateji değişimini uzmanlar olumlu buluyor. Konuyu mahkemeye taşımanın yasa dışı yüklenen müziğin önüne geçemediğini, dahası endüstri için bir halkla ilişkiler faciası yarattığı söyleniyor.


Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA), yasadışı dosya paylaşımının önüne geçmek için internet servis sağlayıcılarıyla (ISP) ortak bir tabanda ilerleyecek uygulamalar denemek istiyor. Ticari grup, büyük çaplı ISP'lerle ön anlaşlmaların sağlandığını söyledi. Bu anlaşma ile, ISP'ler bir müşterileri çevrimiçi müzik dosyalarını başkalarıyla paylaştığında, kendisine elektronik posta gönderecek. Anlaşmanın şartlarına bağlı olarak, ISP ya müşterilere uyarı notu iletecek ya da yasadışı müzik yüklüyor göründüklerini söyleyip durmalarını isteyecek. Eğer müşteriler dosya paylaşımına son vermezse, bir ya da iki e-posta daha alacaklar ve kendilerine gelen  bağlantının hızı düşürülecek. Dosya paylaşımı buna rağmen devam ederse, ISP bu müşterinin tüm hesaplarını kapayacak.


İnternet servis sağlayıcılarıyla yapılacak ortak çalışma etkili bir şekilde işler mi şu an bilinmiyor. Ancak, Amerika Kayıt Endüstrisi bu stratejinin çok daha büyük bir insan kitlesine ulaşacağına, daha caydırıcı olacağına inanıyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun