Genel 18 MART 2010 / 14:16

Yarını tasarlayan ustalar ödüllerine kavuştu

Intel Türkiye ve BTnet.com.tr işbirliğiyle düzenlenen "Senin Yarının" yarışmasında ödüller sahibini buldu.

Intel Türkiye ve BTnet.com.tr işbirliğiyle düzenlenen "Senin Yarının" yarışmasında ödüller sahibini buldu.


Intel Türkiye ve BTnet.com.tr işbirliğiyle düzenlenen ve toplamda 262 gelecek fikrine ev sahipliği yapan "Senin Yarının" yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada Çiğdem Ural dijital tuval fikriyle yarışmanın birincisi olurken, Ahmet Enes Dabanlıoğlu da Us-Ta Sosyal Medya Ödülü'ne layık görüldü. Ustalar ödüllerini, yarışma sponsorları ve iş ortaklarının da katılımıyla düzenlenen ödül töreninde, İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir ve Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem'in elinden aldı.

Intel Türkiye ve BTnet.com.tr teknoloji haber portalı işbirliğiyle Ekim 2009'da başvuruları başlatılan Senin Yarının yarışması kapsamında Intel, insanlara, ürettiği teknolojilerle hayallerini, çözümlerini ve vizyonlarını en kolay ve en doğru şekilde paylaşabilecekleri platformlar sundu. Bu platformlar aracılığıyla tam 262 gelecek öngörüsü paylaşıldı. Birbirinden ilginç bu proje ve tasarımlar, teknoloji sektörünün önde gelen kişilerinden oluşan 6 kişilik jüri ekibi tarafından değerlendirildi. Kazananlar ödüllerini, yarışmanın destekçileri UniClub, İnterpromedya ve İstanbul Digital Kültür ve Sanat Vakfı'nın da katılımıyla düzenlenen ödül töreninde, İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir ve Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem'in elinden aldı.

Dijital tuval fikri ödülü göğüsledi

Yarışmada Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde Resim Öğretmeni olan Çiğdem Ural, ‘dijital ekran görevi gören tuval ve dijital kalem aracılığıyla tuval arkasına yüklenmiş resim programlarını, renk piksellerini belirleyerek uygulama, kayıt özelliğini kullanarak da duvarda sergileme' fikriyle birinci oldu. Yusuf Uğur Sözen ‘cihazlarımız gözümüzün görmediği elektromanyetik dalgalar ile bulundukları yerden şarj edilebilmeli' fikriyle ikinci, Nurcan Ziyaretli ‘satın aldığım yiyeceğin kimyasal ve hormon içeriğini bir cihazdan geçirerek öğrenmek istiyorum' fikriyle üçüncü oldu.

Yarışmanın sosyal medya bölümünde ise Ahmet Enes Dabanlıoğlu en çok ilgi uyandıran blog olarak seçilen www.us-ta.com/yarindahakolay adlı blog çalışması sayesinde Intel Sosyal Medya Ödülü'nü almaya hak kazandı. Yarışmaya gönderilen tasarım ve projelerle, tasarım/proje sahibinin ismi de Tasdix tarafından koruma altına alındı.

Geleceği bugünden kurgulamak gerek

Yarışmanın ödül töreninde konuşan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, "Senin Yarının yarışması başta gençler olmak üzere aslında geleceği şekillendirecek olan herkesi gelecek üzerinde düşünmeye teşvik eden, katılımcılığı ve bir o kadar da yaratıcılığı destekleyen bir proje olarak hayata geçti. Bizlerle paylaşılan gelecek öngörüleri, yarın belki yarından da yakın hayata geçebilir. Geleceği hayal etmek, onu kurgulamak ve üzerinde çalışmak için zaman, şimdiki zamandır" şeklinde konuştu.

Yarışma süreci ve finalinin Türkiye'nin geleceği adına son derece umut verici olduğunu dile getiren Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem de şunları söyledi: "Intel'in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde Tomorrow Mural ismiyle yayınlanan web sitesi, ilk olarak Türkiye'de, Senin Yarının ismiyle yarışma formatında hayata geçti. Intel olarak, BTnet.com.tr işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bu yarışma ile 13 yaş ve üzeri herkesi bilişimin gücünü arkasına alarak düşünmeye, araştırmaya ve fikirlerini cesurca ortaya koymaya davet ettik. Yarışmamız Türkiye'de büyük bir ilgi ile karşılandı. 18 günlük bir başvuru sürecinde tam 262 gelecek öngörüsü paylaşıldı. Üretilen fikirler, son derece yaratıcı ve uygulanabilir olmanın yanı sıra Türkiye'nin teknolojiye olan ilgisini ve hayallerini bilişimle gerçekleştirmeye olan inancını da kanıtlar nitelikte. Biz de insanlığı geleceğe taşıma vizyonumuzun bir parçası olarak başta çocuklar, gençler ve kadınlarımız olmak üzere toplumun her kesiminin daha fazla bilgisayar okur-yazarı, internet üretkeni ve gelecek tasarımcısı olması konusunda elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz" dedi.

Intel Türkiye ve BTnet.com.tr işbirliğinde hayata geçirilen Senin Yarının yarışmasının ödül sponsorluğunu Microsoft, Superonline, Kaspersky/Helyum, Netron ve Eczacıbaşı üstlenirken, Dataprofil ve kariyer.genç hizmet sponsoru olarak yarışmaya destek verdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun