Genel 05 MAYIS 2009 / 07:17

Yarı iletken sektörü toparlanmaya başladı

Avrupa'nın önde gelen yarı iletken üreticisi şirketleri, sektördeki sıkıntıların bitmesine az kaldığını söylüyor.

Avrupa'nın önde gelen yarı iletken üreticisi şirketleri, sektördeki sıkıntıların bitmesine az kaldığını söylüyor.


Ekonomik kriz döneminde elektronik cihazlarda azalan müşteri talebi, yonga üreticilerini fena vurdu. Ancak sektör son üç ayda düzelme kaydetti.


2009'un ikinci yarısının da zorlu geçebileceğini de ayrıca belirtiyor. 2009'un ilk üç ay içindeki zayıf sonuç grafiğinden sonra, Almanya'daki Infenion Technologies AG ve Tayvanlı Nanya Technology gibi yonga üreticileri müşteri talebinde artış gördüklerini ve içlerinde bulundukları çeyrekte iyi sonuçlar elde ettiklerini açıklamıştı. Ciro bazında dünyanın en büyük yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing, son çeyrek kârında yüzde 94 düşüş yaşadığını ancak marjların ve cironun yine aynı çeyrek içinde artış gösterdiğini belirtti.


Avrupa'nın en büyük yonga üreticisi STMicroelectronics Nvise yarı iletken satışlarının son üç ay içinde artmasına rağmen, zor dönemlerin henüz bitmediğine dikkat çekti. Microsoft'un Finans Yöneticisi Chris Liddell: "Sektörün tamamen iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı var. Toptan satıcılar ve perakendeciler, nakit para akışı için envanterleri elden çıkarmaya devam edecektir." dedi.