Genel 06 ŞUBAT 2009 / 08:45

Yargıç World of Warcraft botu Glider'i suçlu buldu

Glider oyunun lisans sözleşmesine uymuyor, Blizzard telif yasasını kötüye kullanıyor.

Glider oyunun lisans sözleşmesine uymuyor, Blizzard telif yasasını kötüye kullanıyor.


Glider, oyunda belli başlı eylemleri otomatik olarak gerçekleştiren bir bot programı. Saati saatine oynayan bir botun en yüksek seviyeye gelmesi sadece bir ay sürüyor. Program olmadan aynı sonuca ulaşmak için aylarca uğraşmak gerekiyor.


World of Warcraft lisans sözleşmesi ise Glider ve benzeri programların kullanılmasını açık bir şekilde yasaklıyor. Warcraft oyun hakları sahibi Blizzard Entertainment, Glider'in yaratıcısı Micheal Donnelly'i kullanıcıların da lisans sözleşmesini delmelerini sağladığını gerekçesiyle mahkemeye vermişti.


Yargıç David G. Campell da, Glider'i aldatıcı bir program olarak değerlendirdi. Neden olarak; Glider'in Blizzard’ın himayesi altında kasıtlı bir “muhafız” mekanizması ile çalışmasını gösterdi. "Sayısal Milenyum Kopyalama Hakkı Hareketi" ne uymayan bir program olduğunu söyledi.


Glider’ın yapımcısı MDY industries, oyuna verilen cevabın kullanıcı hareketlerine bağlı olmasından ötürü, oyun içi deneyimin, telif hakkı korunduğu sürece, Blizzard ve oyuncunun ortak bir kreasyonu olduğunu söylüyor. Yargıç Campbell ise iddiaya şiddetle karşı çıkıyor. Hatta MDY’nin kurucusu ve Glider’in yazarı Michael Donnelly’nin şirketinin telif hakkı ihlal hareketinden dolayı "kişisel" olarak sorumlu tutulabileceğini söylüyor. Kararın uygulanması durumunda, yazılım lisans anlaşmalarının çiğnenmesi cezalarında büyük bir değişim olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun