Genel 11 KASIM 2008 / 07:52

Yapı Kredi'den barkod ile fatura ödeme uygulaması

Müşterilere sıra beklemeden, hızlı ve kolay ödeme yapma imkanını sağlama arayışları Yapı Kredi’de alternatif dağıtım kanalları bölümünde barkod ile ödeme fikrinin hayata geçirmesini sağladı.

Müşterilere sıra beklemeden, hızlı ve kolay ödeme yapma imkanını sağlama arayışları Yapı Kredi’de alternatif dağıtım kanalları bölümünde barkod ile ödeme fikrinin hayata geçirmesini sağladı.


Barkod ile Fatura Ödeme uygulaması Yapı Kredi müşterisi olsun veya olmasın herkesin faturalarını kartsız ve nakit olarak ödeyebilmelerini, işlem sonunda da para üstünü madeni para/banknot olarak verebilmeyi sağlayan bir uygulama. Kullanıcıların bu kolaylıktan faydalanabilmek için yapması gereken tek şey, faturaları üzerindeki barkodu Tele24 Plus’lara okutarak ilgili tutarı ATM’ye yatırmak. Bu uygulama ile Yapı Kredi “Tele24 Plus” ATM’lerinden Turkcell, Digiturk, İGDAŞ kurumlarına ait faturalar fatura üzerindeki barkod okutularak; Avea, Koç.net, Ankara Tedaş, İzmir Tedaş, Başkentgaz kurumlarına ait faturalar da sadece abone numarası girilerek ödenebiliyor. Bu hizmetin ortaya çıkışını sorduğumuz Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Yönetim Başkanı Yakup Doğan, barkod ile ödeme fikrinin müşterilere sıra beklemeden, hızlı ve kolay ödeme yapma imkanını sağlama arayışlarından doğduğunu belirtti. Doğan, “Şubelerimizde sıra bekleyerek ödeme yapan müşterilerimizi araştırdığımızda, 3 konuya çözüm getirmemiz gerektiğini gördük. Ödeme yapmak için veznelerimizi kullananların büyük çoğunluğu bankamızda hesabı bulunsa da nakit ödeme yapmak istiyor, bu kitlenin büyük çoğunluğunda bankamıza ait herhangi bir kart bulunmuyordu, önemli bir kısmı bankamız müşterisi değildi. Ödeme yaparken gerekli abone, tesisat, fatura numaraları gibi kurumdan kuruma değişen, bazen 10-15 hanelere ulaşan numarayı girmekte zorlanıyorlardı .Bu üç konu bize müşteri ya da kart bağı olmadan nakit ödeme alabilen ve uzun uzun rakam girmek zorunda bırakmayan bir çözüm bulmaya yöneltti. 2007 yılında Türkiye’de ilk defa barkod ile kredi kartı borcu ödeme uygulamasını başlattık, barkod ile fatura ödeme de bunun bir uzantısı olarak hayata geçti. Bu sistemin 3 büyük avantajı var, müşterimiz olsun olmasın herkes kullanabiliyor, ödemesini hızla gerçekleştirebiliyor, ödemesini kolayca ve hatasız gerçekleştirebiliyor” dedi. Diğer yandan Yapı Kredi 2008’de kurumsal internet bankacılığı hizmetleri ve web sitesini yeniledi. 2009 yılında kanal bazında hizmet farklılaştırması konusunda önemli projeleri bulunduğunu kaydeden Doğan, bankalarının alternatif dağıtım kanallarındaki hedefinin öncelikle hem müşterilerin kanallara ulaşımını kolaylaştırmak, hem de kanallardan aldıkları hizmeti çeşitlendirerek kullanımını arttırmak olduğunu ifade etti. Doğan, “Bu kapsamda 2008 yılında işlemleri şubeyle ADK’ları karşılaştırdığımızda, ADK’ların Ekim sonu itibariyle kullanım oranı yüzde 70.4’e ulaştı. Sene sonunda bu rakamın yüzde 72 olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun