Genel 28 EYLÜL 2010 / 08:19

Yapay yapraklar elektrik üretiyor

Bilim insanları bitkileri taklit edebilen güneş hücreleri oluşturmayı başardı.

Bilim insanları bitkileri taklit edebilen güneş hücreleri oluşturmayı başardı.


North Carolina State University’den bir grup bilim insanı elektrik üretmek için güneş pilleri gibi çalışan su ve jel bazlı yapay yapraklar üretti. Bu esnek ve yaprak görünümlü cihazlar, karbon malzemelerle kaplanmış elektrotlar ve ışığa duyarlı moleküllerin bulunduğu su bazlı jelden yapıldı.

Yapılan deneylerde yapay yaprakların bünyesindeki ışığa duyarlı moleküllerin güneş ışınlarına maruz kaldıkça elektrik ürettiği gözlemlendi. Bu testler bir anlamda bitkileri taklit edebilen güneş hücreleri oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar şimdilerde cihazların verimliliğini artırmak için uğraşırken, yapay güneş hücrelerinin gerçek yapraklara benzemesi için de çalışmalara devam ediyor. Ekip, bir sonraki adımda ise bitkilerde bulunan “yeniden üretme” mekanizmasını güneş hücrelerinde taklit edebilmeyi umuyor.

Gelecekte elektrik üreten bu yapay yapraklarla çatıların kaplanabileceğini öne süren araştırmacılar, yapay yaprakların piyasada bulunan silikon bazlı güneş hücrelerinden daha çevreci ve maliyetinin daha ucuz olacağını tahmin ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun