Genel 21 AĞUSTOS 2008 / 08:43

Yanında Zecar şarjı olan var mı?

Duvardaki prizden şarj edilen Zecar, 90 km menzile sahip. Bir de elektrik üretmek için güneş enerjisinden yararlansak her şey çok güzel olacak.

Duvardaki prizden şarj edilen Zecar, 90 km menzile sahip. Bir de elektrik üretmek için güneş enerjisinden yararlansak her şey çok güzel olacak.

İngiliz Stevens Vehicles tarafından üretilen Zecar geçtiğimiz hafta İngiltere’de satışa çıktı. Bu otomobil ile 1 km gitmek 4 kuruştan daha ucuz. Elektrikli otomobil Mini’den bile minik ama 5 yetişkinin rahat rahat sığacağı şekilde tasarlanmış. Tabii bu yetişkinlerin boy ve kiloları ile de doğru orantılı. Saatte 90 km azami hıza ve 90 km azami menzile sahip otomobilin İngiltere satış fiyatı ise 44.000 YTL. Otomobilin en önemli özelliği ise şarj etmek için şehir şebekesinden yararlanabilmeniz ve duvarınızdaki prize bağlayarak şarj edebilmeniz.


Ayrıca Zevan isimli ticari van tipi bir araç üreten şirket, taksi, pikap kamyonet, kumsal Buggy’si (beach buggy) olarak kullanılabilecek modeller üstünde de çalıştıklarını belirtiyor. Üretim Galler merkezli bir fabrikada yapılıyor. Bugüne kadar araba üretimi için kullanılmayan fabrikanın çalışanları da konuda deneyimli değil. Zecar yapacağı üretimle hem tarihi bir fabrika alanını dinçleştiriyor hem de yerel imalat sektöründe yeni iş olanakları sağlıyor. Şirket dünya çapında girişimlerde bulunmayı planlıyor.


Elektrikli otomobiller benzinli akrabalarına karşı ciddi bir tasarruf sağlıyorlar. Bu doğru. Ancak çevrecilik açısından öne çıkartılan bu modellerin sayıları artınca toplam elektrik harcamasına yapacağı ek yük ve elektrik üretimi için santrallerde göğe salınacak karbon oranının artması nasıl çözümlenecek henüz belli değil. İşte size, yakın geleceğin parlak bir iş kolu: Elektrikli otomobiller için güneş enerjili şarj cihazları.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun