Genel 24 ARALIK 2010 / 16:04

Yandex, WebVisor'ı satın aldı

Rus arama motoru, WebVisor'ın davranış analiz teknolojisine kendini kaptırdı.

Rus arama motoru, WebVisor'ın davranış analiz teknolojisine kendini kaptırdı.


Rusya'nın en büyük arama motoru Yandex, ziyaretçi davranışlarını analiz eden WebVisor'ı satın aldı. WebVisor, fare hareketlerini, tıklamaları, kopyalanan yazıları algılayarak şirketin kendi istatistik aracına ekliyor.

Yandex'ten yapılan açıklamada WebVisor'ın takım olarak şirket bünyesine katılarak arama motoru teknolojilerine yardımcı olacakları belirtildi. WebVisor şu anda müşterilerine hizmet vermeyi sürdürecek ancak yeni müşteriler kabul etmeyecek.

Yandex'in bu atılımı geçtiğimiz yaz başlamış, şirket çoklu ortam geliştiricileri, veri işleme ve veri altyapısı, coğrafik bilgi sistemleri ve reklamcılık teknolojileri konusunda geliştiriciler aradığını açıklamıştı.

Yaklaşık 5 milyon dolar şirket değeri olduğu bilinen WebVisor'ın ne kadara satın alındığı bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun