Genel 02 ŞUBAT 2010 / 08:52

"Yalın ADSL" fiyatları daha da yalınlaşsın

Telkoder, basında çıkan "Yalın ADSL" konulu haberlerde yer alan fiyatlara eleştiri getirdi.

Telkoder, basında çıkan "Yalın ADSL" konulu haberlerde yer alan fiyatlara eleştiri getirdi.


Telkoder'in bilgilendirme gereği duyduğu söz konusu haberlerde, Türk Telekomünikasyon tarafından teklif edilen ve BTK'nın kamuoyu görüşü almak amacı ile yayınlanan taslağın esas alındığı görüldü.

Türk Telekomünikasyon tarafından teklif edilen "Yalın ADSL" ücretlerinin, ülkemizin gerçekleri ve maliyetler ile hiçbir ilgisi bulunmadığını söyleyen Telkoder, "Türk Telekomünikasyon tarafından teklif edilen 'Yalın ADSL' ücretinin 'ADSL kullanım ücreti' ve 'Yalın ADSL erişim ücreti' olarak iki ücretin toplanması ile elde edildiği anlaşılmaktadır" diyor.

Telkoder konu ve teklif edilen ücretlerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Türk Telekomünikasyon tarafından teklif edilen 'ADSL kullanım ücreti' ile mevcut ücretlere yüzde 18 zam yapılmak istendiği görülmektedir. Ülkemizdeki enflasyon oranı yüzde 18'den düşüktür. Kaldı ki tüm dünyada telekomünikasyon hizmetleri ücretlerinin çoğunlukla düştüğü de bilinen bir gerçektir. Diğer yandan, yapılmak istenen zam, hükümetimizin politikasına da uygun değildir. Hükümetimiz, hızlı internetin yaygınlaştırılarak halkımız tarafından uygun fiyatlarla ve yaygın olarak kullanılmasını amaçlamaktadır, bu nedenle internet hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisi'ni yüzde 15'den yüzde 5'e düşürmüştür.

Türk Telekomünikasyon tarafından 19,3 TL olarak teklif edilen "Yalın ADSL Erişim ücreti"nin ise maliyetlerle bir ilgisi bulunmadığı açıkça görülmektedir. Telkoder tarafından bilimsel veriler ve diğer ülke örnekleri kullanılarak yapılan çalışmaya göre söz konusu ücret en fazla 4,85 TL olmalıdır.

Herhangi bir vatandaşımızın bugün HesaplıHatt abonesi olarak ve hiç telefon görüşmesi yapmayarak vergiler dahil sadece 9,33 TL sabit ücret ödeyerek ADSL abonesi olması mümkün iken, bu ücretin yerine 19,3 TL ödemesinin teklif edilmesi "Yalın ADSL"in uygulanmak istenmediğinin açık ifadesidir. Bu teklif sonucunda "Yalın ADSL" vatandaşımıza hiç bir yarar getirmeyecektir.

Sonuç olarak Türk Telekomünikasyon tarafından 38,69 TL olarak teklif edilen 2 MB/4 GB kotalı "Yalın ADSL" toptan alım ücretinin en fazla 16 TL olması gerektiğini ve BTK'nın "Yalın ADSL" tarifelerini bu ücreti dikkate alarak onaylamasını dikkatlerinize sunuyoruz. Bu vesile ile "Yalın ADSL" konusunda halkımızı doğru olarak bilgilendirmek istiyoruz."

"Yalın ADSL"in ücret ve koşulları BTK tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yalın ADSL nedir, vatandaşa ne sağlayacak?

"Yalın ADSL", ADSL aboneliğinin gerçekleştirilmesi için herhangi bir sabit telefon aboneliği zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Bu uygulamanın başlaması ile birlikte, tüketicilerin ADSL'den yararlanma maliyetinde düşüş olacak.

Yalın ADSL hizmetinin başlaması ile birlikte tüketiciler, hizmet alacakları işletmeciler arasında seçim yapabilecek ve daha uygun fiyatlarla ADSL hizmeti alabilecek. Ayrıca tüketiciler istedikleri takdirde sabit hatlarını iade ederek sadece internet hizmeti alabilecek.

Yalın ADSL hizmeti sunumu AB ülkelerinde zorunlu tutuluyor. Hizmet; Norveç, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerde başarıyla veriliyor. Tüketicilerin bu uygulamadan yarar sağlayabilmeleri için Yalın ADSL'in fiyatının çok dikkatli olarak belirlenmesi gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun