Genel 15 OCAK 2009 / 11:38

Yakıt hücreleri ucuzlayacak

İskoçya, 2 yıldır süren daha ucuza yakıt hücresi üretimi projesini tamamlamak üzere.

İskoçya, 2 yıldır süren daha ucuza yakıt hücresi üretimi projesini tamamlamak üzere.


İskoçya’nın Aberdeen Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılara daha az sıcaklıkta ve daha ucuz yakıt hücreleri üretme projesi için İskoçya’daki kuruluşlar 300 bin pound (710 bin TL) fon tahsis etti.


Hücreler yakıtı, yanma ihtiyacı olmaksızın elektriğe dönüştürüyor. Üniversitenin kimya departmanı ise “karbon toleranslı” yakıt hücreleri üretmeye çalışıyor.

Elektrodun karbon monoksitle daha iyi başa çıkabilmesi için modifiye edilmesi amacına dayanan projenin lideri Dr. Angela Kruth: "Amaç, karbon monoksitle etkili bir şekilde başa çıkabilen yeni tip düşük ısılı bir yakıt hücresi geliştirmek. Sonuç olarak daha ucuza ve daha etkin elektrik üretimi sağlanacak” diyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun