Genel 14 HAZİRAN 2010 / 11:00

Yakında hayatımıza akıllı iç çamaşırları da girecek

"Akıllı" konseptler geleceği şekillendirmeye devam ediyor.

"Akıllı" konseptler geleceği şekillendirmeye devam ediyor.


Her geçen gün hızla hayatımıza yenileri eklenen akıllı tasarımları kabullenmek de bir o kadar hızlı olacak. Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup nanoteknoloji uzmanı ilginç bir fikirle bir araya geldi ve iç çamaşırına algılayıcılar eklemeye karar verdi.

Kişinin kan basıncını, kalp atışlarını ve buna benzer ölçümlerini elde etmek düşüncesiyle oluşturulan tasarım, doktorların hastalarını uzaktan kontrol etmesini sağlayacak. Yaratılan bu fikirle birlikte kişinin tıbbi yardıma ihtiyacı olup olmadığı da uzaktan anlaşılacak.

Algılayıcıların çamaşıra yerleştirilmesinde püskürtmeli yazıcılarda kullanılana benzer bir teknik kullanılmış. Bu sayede algılayıcılar kişinin tenine zarar vermiyor. Fikrin pratikte uygulanması zaman alacak olsa da, bu yeni teknolojinin gelecekte kişiyi basit ölçümler için hastaneye gitme zahmetinden kurtarması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun