Genel 25 MAYIS 2010 / 14:43

Yahoo ve Nokia güçlerini birleştirdi

İki büyük şirket, kendi piyasalarında kaybettikleri paylarını geri almak istiyor.

İki büyük şirket, kendi piyasalarında kaybettikleri paylarını geri almak istiyor.


Yahoo ve Nokia mobil internet uygulamaları konusunda ortaklık yapacaklarını duyurdu. Böylece Nokia Apple'a, Yahoo da Google'a kaybettiği piyasa paylarını geri almayı hedefliyor.

Yılın ikinci yarısının başlamasıyla birlikte Yahoo Nokia telefonlara e-posta ve arama motoru hizmeti sağlayacak. Nokia ise harita ve navigasyon hizmetlerini Yahoo ile paylaşacak.

Nokia tüm dünyada, özellikle de Amerika piyasalarında, zor zamanlar geçiriyordu. Nokia internet üzerinden e-posta ile müzik indirme uygulaması Ovi'yi de Yahoo sayesinde canlandırmayı planlıyor. Nokia, Ovi uygulaması için 10 milyar dolardan fazla para harcamasına rağmen yeterli ilgiyi göremediği için istediği sonucu alamamıştı.

Nokia CEO'su Olli-Pekka Kallasvuo, Yahoo ile yakınlaşmanın Amerikan piyasasında kendilerine avantaj getirebileceğini, piyasada etkinliği tekrar kazanabilmek için bunun ilk adım olacağını belirtti.

Benzer şekilde piyasadaki yerini kaybeden Yahoo da Google'ın Android işletim sistemiyle girdiği akıllı telefon pazarından pay alabilmek için arama motorlarını Nokia telefonlara yerleştirdi.

Yahoo CEO'su Carol Bartz da Yahoo'nun harita konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığını, Nokia ile ortaklığın bu konudaki eksikliği gidereceğine inandığını ifade etti. Yapılan anlaşmanın bununla da kalmayabileceğini ifade eden Bartz, geçen ay Samsung ile şimdi de Nokia ile anlaştıkları için çok mutlu olduğunu söyledi.

Yahoo geçen ay Samsung'la da benzer bir anlaşma yapmıştı. Yapılan anlaşmaya göre, Samsung telefonlarında Yahoo arama motoru ve e-posta servisi kullanılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun