Genel 03 ŞUBAT 2016 / 10:08

Yahoo'da işler daha da kötüleşiyor

Bir zaman internet fenomeni Yahoo’nun, sosyal medya platformlarının büyümesi ve Google’ın yükselişiyle birlikte, işleri iyice kötü bir hal almaya başlamıştı.

Yahoo'nun 2010 yılında başlayan düşüşüyle birlikte Marissa Mayer yönetime geçmiş ve şirketi yeniden bir yapılanma sürecine sokmuştu. Marissa Mayer bir süre gerilemeye engel olsa da, Yahoo istediği eski potansiyeline bir daha dönemedi. Salı günü nihayet Mayer şirket başarısızlığını kabul ederek, şirketi dönüşüme sokacak bir değişim sürecine gideceklerini vurguladı.

Kısa süre önce şirket Yahoo toplam iş gücünün yüzde 10’undan fazlasına denk gelecek bir işten çıkarma operasyonu yaoacaklarını duyuran şirket, kısa süre önce Yahoo Screen servisini de kapatmak zorunda kalarak, uzun bir dava süreciyle karşılaşmıştı. 2015 yılı çeyreksel finansal raporunu açıklayan şirket, 4,43 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı.

Marissa Mayer’in son açıklamasına göre, Yahoo’nun yeniden yapılanması kapsamında 2016 sonuna kadar iş gücünün yüzde 15 oranında azaltarak, 1700 kişinin işten çıkarılacağı duyuruldu. Yahoo iş ve ürün gücünü azaltarak ve 5 bölgedeki Yahoo ofislerini kapatarak,  1 milyar dolar tasarruf yapmayı planlıyor. Bir zamanlar internet dünyasının en önemli servislerinden biri olan Yahoo, görünüşe göre itibarını ve çalışanlarını kaybediyor.