Genel 16 ARALIK 2008 / 13:48

Yağmur ormanlarına hacker darbesi

Sadece sistemleri değil, ağaçları da devre dışı bırakıyorlar.

Sadece sistemleri değil, ağaçları da devre dışı bırakıyorlar.


Brezilya’da yağmur ormanlarının korunması amacıyla devlet, orman ürünleri üreten şirketlere verdiği kotaları merkezi bir otomasyon sistemiyle denetlemeye başladı. Böylece kotasını dolduran şirketin daha fazla ağaç kesmesinin önüne geçilmesi planlanıyordu. Bilin bakalım bundan sonra ne oldu? Şirketler, kotalarını düşürmek için sistemin açıklarını bulmak üzere hacker kiralamaya başladılar. Greenpeace’in verdiği bilgiye göre hacker tayfasına para ödeyerek kendilerine ayrılan kotaları artırmaya çalışan şirketlerin sayısı 100’ü geçmiş durumda.

Brezilya’nın bu duruma tepkisi oldukça ağır: Bu yönde bir davranışın tespiti halinde şirketlere 833 milyon dolar ceza kesmeye hazırlanıyor. Ayrıca ormanlardaki silahlı devriyelerin sayısını da artırmaya çalışıyor. Fakat Greenpeace’in dikkat çektiği bir diğer nokta, devlet kurumlarında denetim yetkisini elinde bulunduran bazı görevlilerin de kişisel çıkar karşılığı bu suça göz yumuyor oluşu.


Sonuç? Hacker marifetiyle dünya her geçen gün ciğerinin en büyük parçasından biraz daha kaybetmeye devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun