Genel 30 EKİM 2013 / 11:37

XP kullanıcıları tehlikede

Microsoft 15. güvenlik raporu verilerine göre Windows XP kullanıcıları siber tehditlere karşı 6 kat daha fazla tehdit altında.
Yılda 2 Kez Karanlık Tehditlere Işık Tutuyor
Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu, tüketicileri ve kurumları yaygın küresel güvenlik risklerine karşı bilinçlendirmek amacıyla her yıl iki kez yayınlanıyor. 29 Ekim 2013’te yayınlanan 15. raporda yer alan veriler, 2013 yılının ilk yarısına dair bulguları barındırıyor. 8 Nisan 2014’te resmi desteği sona erecek olan Windows XP işletim sistemini kullanmaya devam edenlerin siber tehditlere karşı 6 kat daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekti.

29 Ekim’de yayınlanan (Microsoft Security Intelligence Report) SIR raporunun özellikle eğildiği konulardan biri de resmi destek sürecini dolduran yazılım ve işletim sistemlerinin tüketicilere ve kurumlara getireceği güvenlik risklerinin araştırılması oldu. Bu kapsamda 8 Nisan 2014’te güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere resmi desteği sona erecek olan Windows XP’nin kullanılmaya devam edilmesinin neden olabileceği güvenlik risklerinin, Windows 8 gibi çağdaş işletim sistemleriyle karşılaştırılmasına da yer verildi.

StatCounter verilerine göre Windows XP halen dünya genelindeki PC’lerin yüzde 21’inde kullanılıyor.

Windows XP Kullanıcıları 6 Kat Daha Fazla Risk Altında
Rapora göre 2013’ün ilk yarısında Microsoft’un sunduğu gerçek zamanlı koruma sağlayan güncel güvenlik çözümlerini kullanan kullanıcıların yüzde 17’si güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Bu dönemde Windows 8 kullanıcıları Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmasına rağmen, bulgular Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riskinin 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Raporu değerlendiren Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel şunları söyledi:
“Bu veriler yeni nesil işletim sistemlerinde yer alan güvenliğe dair yeniliklerin olumlu etkilerini net bir şekilde gözler önüne seriyor. Windows 8 gibi çağdaş işletim sistemlerinin sahip olduğu gelişmiş güvenlik önlemleri, siber saldırganların sisteme sızma çabalarını daha zor, daha karmaşık, daha maliyetli ve daha az cazip hale getiriyor.”

Öncel, ayrıca 8 Nisan 2014 sonrasında Windows XP’ye yönelik güvenlik güncellemelerinin sona ermesinin ardından Windows XP kullanmaya devam eden kullanıcıların daha büyük bir risk altında olacağın dikkat çekti. Bundan 2 yıl önce Windows XP Service Pack 2’ye (SP2) verilen desteğin sona ermesinin ardından Windows XP SP2’ye yönelik tehditlerin Windows XP SP3’e kıyasla yüzde 66 artması, bu endişeyi haklı çıkarıyor.

Windows 8’e geçişin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Ozan Öncel, “Kullanıcılarımızın Windows XP’ye vereceğimiz desteğin sona ermesiyle karşı karşıya kalacakları riskleri ve çağdaş bir işletim sistemine geçmenin güvenlik konusundaki getirilerini doğru anlamalarını umuyoruz. Çünkü çağdaş tehditlerle mücadele etmek, ancak yeni nesil güvenlik çözümleriyle ve kesintisiz destekle mümkün. Ayrıca, casus yazılımları barındırma olasılığının çok yüksek olduğunu bildiğimiz korsan yazılımlara karşı dikkatli olmak ve orijinal ürün kullanmak güvenlik açısından çok önemli bir konu” dedi.


En yaygın  tehditler

• Sality. Yaygın bir zararlı yazılım ailesi. Kişisel bilgileri çalmaktan ve bulaştığı PC’lerdeki güvenlik ayarlarını zayıflatarak sistemin tehditlere açık hale getirmekten sorumlu.

• Ramnit. Windows çalıştırılabilir dosyalarına, Microsoft Office dosyalarına ve HTML dosyalarına bulaşıyor. Bulaştığı sistemleri uzaktan kontrole ve bilgi hırsızlığına açık hale getiriyor.

• Vobfus. Bu solucan ailesi diğer zararlı yazılımların PC’ye indirilmesinin yolunu açıyor. Diğer zararlı yazılımlar aracılığıyla sisteme bulaşmanın yanı sıra, taşınabilir depolama aygıtları yardımıyla da yayılıyor.

Türkiye'de en sık karşılaşılan tehditler

• Win32/Gamarue. PC’nizden bilgi çalıyor ve farklı amaçları yerine getirmek üzere farklı dosyaları bilgisayarınıza indiriyor.

• Win32/Obfuscator. Antivirüs korumasını engelleyecek şekilde sisteme kendini gizleyebiliyor.

• INF/Autorun. Ağ bağlantıları üzerinden ve taşınabilir sürücüleri kullanarak sinsi emellerini gerçekleştirmek üzere hızla yayılıyor.
YORUMLAR
sercan 30 EKİM 2013 / 18:48 0 0
antivirusu kodunmu taş gibi işletim sistemi oluyor! win 7 yada 8 e gore daha rahat kulanılıyor, klasorlere ulaşmak daha kolay vs... çıktığında beri kulanıyorum! bende 7 yada 8 versionunu meçbur kalmadam sürece kılanmam.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun