Genel 14 EKİM 2009 / 10:21

Xerox ile renkler konuşuyor

Xerox'un "doğal renk dili" teknolojisi, Photoshop programı kullanmadan 65'ten fazla kelime ile oluşturulan komutlarla, dokümanlarda 50.000 olası renk varyasyonu yaratabiliyor.

Xerox'un "doğal renk dili" teknolojisi, Photoshop programı kullanmadan 65'ten fazla kelime ile oluşturulan komutlarla, dokümanlarda 50.000 olası renk varyasyonu yaratabiliyor.


Xerox, daha önce deneysel çalışmalarını duyurduğu "doğal renk dili" teknolojisini ürünlerinde kullanmaya başladı. Geliştirilen teknoloji, Photoshop programı kullanmadan bilgisayara verilecek "maviyi daha canlı yap, limon sarısı yap" gibi basit komutlarla resim üzerinde seçilen bölgelerin istenilen renklere dönüştürülmesini sağlıyor.

Xerox'un yeni teknolojisi, "http://webapps.open.xerox.com/nlc/" adresinde test edilebiliyor. Bu demo sürümde kullanıcılar, Photoshop gibi yazılımlara ihtiyaç duymadan fotoğrafların özel alanlarında renk değişimi yapabiliyor. Sitede yer alan görseller, "bütün mavi renkleri daha koyu yap" ya da "parlak yeşil renkleri sarılaştır" gibi komutlarla istenen her tonda renklere dönüşebiliyor. Ayrıca "doğal renk dili" teknolojisinin bir versiyonu olan "Color by Word" özelliği, piyasaya yeni sürülen Xerox Phaser 7500 renkli yazıcının özellikleri arasında yer alıyor. Bu yazıcıdan bir fotoğraf baskısı alınmak istendiğinde, bu özellik ekranı ortaya çıkıyor ve renkler üzerinde istediğiniz değişikliği yapmanıza olanak sağlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun