Genel 12 EKİM 2010 / 14:36

Windows Phone 7 resmen tanıtıldı

İşletim sistemi 8 Kasım'da piyasadaki yerini LG, HTC, Samsung, Dell ve Asus markalarıyla alacak.

İşletim sistemi 8 Kasım'da piyasadaki yerini LG, HTC, Samsung, Dell ve Asus markalarıyla alacak.


Microsoft uzun süredir dilinden düşürmediği akıllı telefon işletim sistemi Windows Phone 7'ı nihayet detaylarıyla tanıttı. Bunun yanında platformun üzerinde yer alacağı telefonlardan örnekler de verildi. İşletim sisteminin yüklü olduğu telefonların 8 Kasım'dan itibaren kullanıcılara sunulacağı açıklandı.

Dokuz akıllı telefonda yer alacak işletim sistemi, beş adet ASUSTek telefonun dışında Dell, Samsung, LG ve HTC markalı birer telefonda yer alacak.

LG, HTC ve Samsung telefonlar tanıtıldı

Bu telefonların arasında ilk olarak tanıtılan LG Quantum aşağı doğru kayan bir klavyeye sahip. 1 GHz Qualcomm Snapdragon işlemci bulunduran telefonda, 3.5 inç'lik dokunmatik ekran bulunuyor.

Diğer WP7 kullanacak telefonlardan HTC Surround, HTC'nin sevilen telefonu EVO'nun medya ve oyun yönünün daha gelişmiş sürümüne benziyor. Yine EVO'daki gibi 1GHz Qualcomm Snapdragon işlemci bulunan Surround, 3.8 inç dokunmatik ekranı ve 5 megapiksel kamerasıyla farklılık gösteriyor.

HTC Surround ilk defa surround ses sistemine sahip olan akıllı telefon olarak tarihe geçti. Dolby Labs tarafından üretilen ses sistemi telefona adını verdi.

Samsung'un yeni telefonu Focus ise, AT&T şirketine göre, "en iyi görüntüyü veren Windows tabalı telefon" olarak dikkat çekiyor. Samsung bu telefonda SuperIM OLED teknolojisinden faydalandı. Bunun yanında Focus, 1 GHz Snapdragon işlemciyle çalışıyor.

WP7 en az 1GHz işlemciye gereksinim duyuyor

Tanıtılan telefonların 1 GHz işlemciye sahip olmasının nedeni, Microsoft'un yeni platformunun en düşük sistem gereksiniminden kaynaklanıyor. Bu durum, şimdiden Microsoft'un giriş seviyesi kullanıcılar açısından sorun yaşayabileceğini gösteriyor.

Ayrıca tanılan telefonlar özellikle microSD desteğinin yeterli olmaması sebebiyle Android tabanlı telefonların bir adım gerisinde kalacak gibi görünüyor. Bunun dışında telefonlar ve platformun Android'le yarışabileceği, iPhone 4 özelliklerinde telefonlarla da o seviyede var olabileceğini belli ediyor.

Sosyal ağlara ve e-postalara kolay erişim

İşletim sisteminde ilk olarak Bing arama motorunun yerleştirilmesi göz çarpıyor. Ana ekranda bulunan kısayollar görünüm itibariyle Android'i andırıyor.

Telefonda kayıtlı kişiler anasayfaya yerleştirilebiliyor. Anasayfadaki diğer parçaları da kolaylık tutarak başka bir yere göndermek mümkün. İlk bakışta yer değiştiremeyecek gibi görünen simgeler, kolaylıkla taşınabiliyor.

Henüz telefon kilidini açmadan son gelen iletinin ana ekranda görünmesi pekiyi bir özellik değil. Bunun yanında e-postaların tek dokunuşta açılabilmesi ve Yahoo, Gmail, Hotmail gibi servisleri kullanabilmesi artıları arasında yer alıyor.

Telefonları sosyal ağlar ve e-posta adresleriyle bütünleştiren işletim sistemi, Facebook, Gmail gibi yerlerdeki arkadaşları doğrudan telefon listesine aktarıyor. Tabii bu biraz sorun da yaratabilir. Facebook da sadece bildiği ve takip etmek istediği için kurulan arkadaşlıklar telefon hafızasında fazlalık olacaktır.

Bing Maps de WP7'yi çekici kılan özellikler arasında yer alıyor. Bing'in bu servisiyle gidilecek adrese doğrudan yönlendiriliyorsunuz.

Mobile Office uygulamaları da platformda yer alabiliyor

Microsoft yeni işletim sisteminin içinde mobil Office uygulamalarını da tanıttı. Ancak bu tür uygulamaların belki de en temel özelliği "kopyala-yapıştır" özelliğinin bulunmaması büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Tanıtılan Office uygulamalarından OneNote da alınan notların doğrudan bulut bilişime kaydedilmesini sağlıyor. Ardından alınan notlara internet olan her yerden erişmek mümkün oluyor.

İşin eğlenceli kısmı: oyun ve uygulamalar

Platform üzerinde oyunlar da oldukça ilgi çekici. Xbox Live benzeri bir deneyim şansı sunan platform, çoklu oyuncuyu destekliyor.

Son olarak akıllı telefonların en önemli noktası haline gelen uygulamalar kısmına göz atalım. Kimse henüz Microsoft'tan Android ya da Apple'la bu konuda yarışmasını beklemiyor ancak şimdiden geliştirilen üçüncü parti uygulamalar dikkat çekiyor. Örneğin, AT&T şirketinin müşterilerine sunduğu Uverse uygulaması, televizyondaki dizileri izlemeye olanak tanıyor.

Öncelikle Windows Phone 7'ın (WP7) piyasaya son dönemin yükselen yıldızı Android'i alt etmek üzere çıktığını belirtelim. Bunun yanında piyasayı uzun süredir sürükleyen iOS ve BlackBerry OS pazar payına göz diktiğini unutmayalım.

Bu zor koşullarda Microsoft'un platformundan beklentiler de oldukça yüksek. 8 Kasım'dan sonra platformun başarısı somut olarak gözlenebilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun