Genel 30 NİSAN 2010 / 14:07

Windows 7 XP'den iki kat daha güvenli

Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu'nun yeni sayısı ilk kez Türkçe olarak yayınlandı.

Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu'nun yeni sayısı ilk kez Türkçe olarak yayınlandı.


Microsoft, Güvenlik İstihbarat Raporu'nun sekizinci sürümünü yayınladı. Dünya genelinde 26 ülkeden 500 milyonu aşkın sayıda bilgisayardan derlenen verilerle hazırlanan rapor, bilişim endüstrisi için önem taşıyor.

Bilgisayar güvenliği konusunda yapılan çalışmaya göre geçen yılın ikinci yarısında Türkiye'de 1000 bilgisayardan 20'sine virüs bulaştı. Türkiye bu rakamlarıyla araştırmaya katılan 26 ülke arasında ilk sırada bulunuyor. Ancak geçen yılın ilk yarısında 1 milyon 161 bin bilgisayar zararlı kodlardan temizlenirken, ikinci yarıda yüzde 26,2 oranında gerileyerek temizlenen bilgisayar sayısı 857,4 milyona düştü. Türkiye, zararlı koddan temizlenen bilgisayar sayısının azalması konusunda da ilk sırada yer aldı.

Microsoft Türkiye Sunucu ve Araçları Ürün Müdürü Selma Karaca, Güvenlik İstihbarat Raporu'nun özellikle bilgi güvenliğine yatırım yapan yöneticiler için önemli bilgilere sahip olduğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Karaca, "Microsoft'un her altı ayda bir düzenli olarak yayınlamış olduğu Güvenlik İstihbaratı Raporu, bulguları itibarıyla bilişim endüstrisine yol gösterdiği gibi müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı da mevcut riskler ve siber suç yönelimleri konusunda derinlemesine aydınlatıyor. Microsoft, Windows 7 işletim sistemi ve devamında Microsoft Security Essentials, güvenlik yazılımlarıyla son kullanıcı cephesindeki koruma duvarını daha da yükseltmiş bulunuyor" dedi.

Kişisel bilgisayarlardan derlediği verileri değerlendirmeye alan rapor, Windows Vista SP2 ve Windows 7'nin virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemleri olduğunu ortaya koydu. Windows XP'ye göre iki sistem de iki kat daha fazla güvenlik sağlıyor. Kullanıcıların işletim sistemleri ve web tarayıcılarının son sürümlerini kullanmaları, güvenlik yazılımlarını güncellemeleri, bu tür saldırıları daha başından etkisiz kılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun