Genel 05 OCAK 2009 / 15:14

Wikipedia 6 ayda 6,5 milyon dolar bağış topladı

Temmuz'da kullanıcılarına bağış yapma çağrısı yapan Wikipedia, biten mali yılı çıkarmak için ihtiyaç duyduğu 6,5 milyon dolarlık bağış rakamına ulaştığını açıkladı.

Temmuz'da kullanıcılarına bağış yapma çağrısı yapan Wikipedia, biten mali yılı çıkarmak için ihtiyaç duyduğu 6,5 milyon dolarlık bağış rakamına ulaştığını açıkladı.


Wikipedia, Temmuz ayında sitenin bağışa ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Wikipedia, 1 Temmuz 2008'den bu yana, 125 bin kişiden toplam 6,5 milyon dolar bağış topladığını duyurdu. Wikimedia Foundation kurucusu Jimmy Wales yayınladığı bir açıklamayla bağış yapanlara teşekkür etti. Wales, sözkonusu paranın sitenin barınma ve sunucu masraflarına, 23 kişilik ekibinin maaşlarına, gönüllülerin desteklenmesine ve Wikipedia Academy atölyelerine harcanacağını belirtti. Online ansiklopedi gelirinin neredeyse tamamını bağışlardan elde ediyor. Merkezi Amerika’da bulunan ve hiç bir ticari faaliyette bulunmayan ve siteye reklam da almayan Wikipedia’nın gelirini şu an itibariyle topladığı yardımlar oluşturuyor. Her gün içeriği zenginleşen internet ansiklopedisi, yerel dillerle birlikte 250 dilde yayın yapıyor. Wikipedia, maddi olarak hiç bir kuruma bağlı olmayan aynı zamanda da internet kullanıcılarının katkılarıyla özgürce gelişmeyi amaçlayan bir girişim. Kurulduğu 2001 yılından bu yana büyük ilgi gören online ansiklopedinin editörleri ve masrafları da doğal olarak artıyor günden güne. Wikipedia internet adresinde bir saniyede 25 bin ila 60 bin arasında madde arandığı belirtilirken, buna paralel olarak da özgür ansiklopedinin kapasitesi maddi imkanlar dahilinde artırılıyor. Bu da yatırımların maliyetini ve maddi kaynak ihtiyacını fazlalaştırıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun