Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 08:38

Wikileaks sitesi İsveç Korsan Partisi sunucularında barındırılacak

Wikileaks ve İsveç Korsan Partisi arasında basın özgürlüğünü korumak adına yeni bir anlaşma imzalandı.

Wikileaks ve İsveç Korsan Partisi arasında basın özgürlüğünü korumak adına yeni bir anlaşma imzalandı.


Afganistan savaşında ordu operasyonlarına yönelik 90 bin gizli belgeyi sızdıran Wikileaks, ABD hükümeti için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Gizli belgeleri yayınladıkça gördüğü baskıya rağmen dünya çapında politik desteği artan Wikileaks’e en ilginç destek ise İsveç Korsan Partisi’den geldi.

İsveç Korsan Partisi ve Wikileaks arasında basın özgürlüğünü korumak adına yeni bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre parti bundan sonra Wikileaks sunucularını barındıracak ve Wikileaks’ın faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli altyapı desteğini verecek. Siteye barındırma hizmeti vermeye kararlı olan parti, bu anlaşmayı yapmasındaki amacı 'diğer partilerle arasındaki büyük farkı göstermek' olarak açıklıyor.

Parti lideri Rick Falkvinge'in konu hakkındaki sözleri şöyle: “Diğer partilerden farklı olarak dünyayı değiştirmek için gerçek bir sorumluluk almamız gerektiğini biliyoruz. Bu anlayışla dünyadaki güç hesaplaşmalarını ortaya çıkarmak ve şeffaflığın artmasına katkıda bulunmayı arzuluyoruz.”

Gelecek ay seçimlere girecek olan İsveç Korsan Partisi’nin siteyle yaptığı bu anlaşma büyük önem taşıyor. Partinin parlementoya girmesi durumunda, parlementer dokunulmazlığını kullanarak site üzerindeki himayesini güçlendirmesi mümkün olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun