Genel 14 HAZİRAN 2010 / 11:43

Vuvuzela tartışması sosyal ağlara taşındı

2010 Dünya Kupası futboldan çok galiba Vuvuzela tartışmalarıyla hatırlanacak.

2010 Dünya Kupası futboldan çok galiba Vuvuzela tartışmalarıyla hatırlanacak.


Bu yıl Dünya Kupası'na futbolun damga vurması beklenirken, maçların başladığı ilk günden beri tartışılan konu Vuvuzela oldu ve bu tartışma sonunda sosyal ağlara da taşındı.

Bir metre uzunluğundaki bu plastik çalgı, aslında Güney Afrikalıların çok sevdiği kutsal bir ses çıkarıyor. Güney Afrika'ya özgü bu çalgı turnuvaların, ya da özel günlerin olmazsa olmazlarından. Çalgıdan çıkan bu arı sesine benzer kuvvetli ses futbolcuları ve sporseverleri şimdiden yıldırmış durumda. Futbolcuların konsantrasyonunu bozduğu gerekçisiyle FİFA'ya yapılan çağrılara rağmen, bu ahenksiz şamata Güney Afrika geleneğinin bir parçası olduğu için şimdilik engellenemiyor.

Vuvuzela meselesi şimdilerde Facebook, YouTube gibi sitelerde de hararetle tartışılıyor. Duyma kaybına sebep olduğu bilinen bu çalgının savunucuları ise Vuvuzela olmadan maçtan keyif alamayacaklarını söylüyor. Facebook'ta Vuvuzela'sız bir Dünya Kupası isteyenlerin sayısı sayfaları bulurken, çalgının yasaklanması için www.banvuvuzela.com isimli bir site bile açılmış.

Turnuvanın sembolü olarak kabul edilen çalgının yasaklanması için sosyal ağlarda anketler hala devam ediyor.