Genel 22 HAZİRAN 2009 / 11:44

Vuvuzela’ya karşı internette örgütlenme

Konfederasyon Kupası’nı televizyon başında izleyenleri çıldırtan Vuvuzela’ya karşı çıkanlar internette seslerini birleştirdi.

Konfederasyon Kupası’nı televizyon başında izleyenleri çıldırtan Vuvuzela’ya karşı çıkanlar internette seslerini birleştirdi.


Bugünlerde futbol dünyasının en büyük derdi vuvuzela. Vuvuzela ne mi? Eğer haftasonu Güney Afrika'da oynanan Konfederasyon Kupası maçlarını izlediyseniz, kulağınıza korkunç bir gürültü gelmiştir 90 dakika boyunca. Bu ne demişsinizdir. İşte o sesler vuvuzela'dan geliyor. Güney Afrika'nın yerel çalgılarından olan Vuvuzela, statlarda tahammül edilemeyen bir gürültüye sebep olurken, taraftarların ise bundan vazgeçmeye niyetleri yok.


Özellikle de maçları ekranları başından izleyenler için statlardan adeta sinek vızıltısı sesi çıkıyor. Güney Afrika'nın kimi yerlerinde bu boruların yasaklanması için panolara ‘Vuvuzelalar yasaklansın' şeklinde afişler bile asıldı. Ancak bir taraftan da Güney Afrikalılar, bu borunun kendileri için bir yaşam tarzı olduğunu ifade ediyor. 2010'da Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapacak olan ülkede organizasyon şefi Danny Jordan, "Seyircilerin bundan vazgeçeceğini sanmıyorum. Tarihin en gürültülü Dünya Kupası'na tanıklık edeceksiniz" yorumunu yaptı.Yaklaşık 12 TL'ye satılan Vuvuzela, 61 cm boyunda ve sadece 110 gram ağırlığında. Maçları izleyen herkesin ortak derdi olan Vuvuzela için tepkiler FIFA'ya kadar ulaşmış ancak FIFA başkanı Sepp Blatter yaptığı açıklamada; "Yerel bir çalgıyı nasıl yasaklayabiliriz ki?" diyor.


Vuvuzela'nın çıkardığı gürültüye karşı çıkanlar ve bunun 2010 Dünya Kupası'nda yer almamasını istemeyenler http://banthevuvuzela.blogspot.com adresinde örgütleniyor. Siteye dünyanın dört bir yanından destek mesajları geliyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun