Genel 16 EKİM 2008 / 12:46

Vücut hareketi de elektrik üretebilecek

ODTÜ’lü akademisyenler, düşük frekanslı el-kol hareketlerinden yüksek oranda elektrik enerjisi üreten bilimsel bir yöntem geliştirdi.

ODTÜ’lü akademisyenler, düşük frekanslı el-kol hareketlerinden yüksek oranda elektrik enerjisi üreten bilimsel bir yöntem geliştirdi.


Dünyadaki örneklerinden düşük frekanslarda bile yüksek enerji elde etme özelliğiyle farklılaşan ve öne çıkan yöntem, düşük frekanslı sarsıntıları önce yüksek frekansa, sonra da elektrik enerjisine çevirebiliyor. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Külah’ın önderliğinde geliştirilen yöntem ile mikroelektromekanik sistemler (MEMS) ile nem, sıcaklık, basınç ve sarsıntıyı enerjiye çeviren yüksek performanslı algılayıcılar ile çok düşük maliyetlerle üretilebiliyor. TÜBİTAK destekli olarak yapılan araştırma projesinde MEMS teknolojisi ile çevresel titreşimlerden yani hareket enerjisinden elektriksel enerji üretebilen yapılar ortaya çıkarılmış durumda. Oluşturulan yapı ise rezonans bir kol, bu kol üzerindeki metal sarımlar ve sabit bir mıknatıstan oluşuyor. Rezonans kol ve üzerindeki metal sarımlar, çevresel titreşimlerle, sabit mıknatısa göre hareket ederek elektriksel enerji üretiyor. Üretilen enerji, bu kollardan birden fazla yapılarak, seri olarak bağlanmasıyla artırılabiliyor.