Genel 16 EKİM 2008 / 12:46

Vücut hareketi de elektrik üretebilecek

ODTÜ’lü akademisyenler, düşük frekanslı el-kol hareketlerinden yüksek oranda elektrik enerjisi üreten bilimsel bir yöntem geliştirdi.

ODTÜ’lü akademisyenler, düşük frekanslı el-kol hareketlerinden yüksek oranda elektrik enerjisi üreten bilimsel bir yöntem geliştirdi.


Dünyadaki örneklerinden düşük frekanslarda bile yüksek enerji elde etme özelliğiyle farklılaşan ve öne çıkan yöntem, düşük frekanslı sarsıntıları önce yüksek frekansa, sonra da elektrik enerjisine çevirebiliyor. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Külah’ın önderliğinde geliştirilen yöntem ile mikroelektromekanik sistemler (MEMS) ile nem, sıcaklık, basınç ve sarsıntıyı enerjiye çeviren yüksek performanslı algılayıcılar ile çok düşük maliyetlerle üretilebiliyor. TÜBİTAK destekli olarak yapılan araştırma projesinde MEMS teknolojisi ile çevresel titreşimlerden yani hareket enerjisinden elektriksel enerji üretebilen yapılar ortaya çıkarılmış durumda. Oluşturulan yapı ise rezonans bir kol, bu kol üzerindeki metal sarımlar ve sabit bir mıknatıstan oluşuyor. Rezonans kol ve üzerindeki metal sarımlar, çevresel titreşimlerle, sabit mıknatısa göre hareket ederek elektriksel enerji üretiyor. Üretilen enerji, bu kollardan birden fazla yapılarak, seri olarak bağlanmasıyla artırılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun