Genel 05 TEMMUZ 2010 / 14:20

Vücut dünyanızı keşfedin

Sıra dışı sergi BODY WORLDS Orijinal Vücut Dünyası, korku veren bir şaşkınlıkla kendimizle yüzleşmemizi sağlıyor.

Sıra dışı sergi BODY WORLDS Orijinal Vücut Dünyası, korku veren bir şaşkınlıkla kendimizle yüzleşmemizi sağlıyor.


Cesetlerin yaşatıldığı sergi BODY WORLDS Orjinal Vücut Dünyası Sergisi’ni duymayanınız yoktur herhalde. 2010 İstanbul Kültür Başkenti Etkinlikleri kapsamında 11 Haziran tarihinde İstanbul’da açılan sergi insan vücudunun karmaşıklığını çarpıcı bir biçimde gözler önüne sererken, ziyaretçilere insan anatomisi hakkında önemli bilgiler de veriyor. Alman bilim adamı Gunther von Hagens’in geliştirdiği plastinasyon yöntemi kullanılarak korunan bu bedenleri incelerken, kendimizi görme biçimimizin değiştiği muhakkak. BODY WORLDS’de kaslar, damarlar, organlar ve iskelet sistemi bozulmamış bir biçimde karşımızda duruyor ve bizi hayrete düşürüyor.

3 aylık bir ceninden yaşlılığa kadar insan anatomisinin ne gibi aşamalardan geçtiğini güçlü bir anlatımla sunan kadavra sergisi, bedenimizin gerçeğini açık etmekle kalmıyor; bu gerçekliğe nasıl davrandığımızı adeta yüzümüze vuruyor. Obez bir bedenle sağlıklı bir bedeni kıyaslayarak bizi uyaran sergide, veremli bir akciğerin ne hale geldiğini gördüğümüzde insan bedeninin hastalığa karşı kırılganlığını anlıyoruz. Belki de tümörlü bir beyne sahip olabileceğimiz ilk kez bu kadar ciddi bir şekilde aklımıza geliyor. Öte yandan sağlıklı bir bedenle neler yapabileceğimizi düşündüren bu bedenler, bizi belki ilk defa kendimizle tanıştırıyor.

Bunların yanı sıra bedenin eğitsel bir şekilde estetik olarak sunulduğu sergide, plastinatlara çeşitli pozlar verilmiş. Satranç oynayan ya da bir at üzerinde bizi karşılayan bedenler, zaten şaşırtıcı olan sergiyi son derece ilginç ve etkileyici bir hale getiriyor. Gezerken bir yandan da ünlü kişilerin beden-ruh ilişkisine yönelik söyledikleri aforizmaları okuduğumuz sergi sonunda plastinasyon sürecinin nasıl geliştiğini anlatan videoyu izlemeniz de mümkün.

Varoluşu ve insan hayatını sorguladığınız bu şaşırtıcı deneyimi İstanbul’da yaşamak için 17 Aralık’a kadar zamanınız var. Karaköy Antrepo 3’te gezebileceğiniz serginin bugüne dek dünya çapında 30 milyon kişinin de ziyaret ettiğini hatırlatmak da fayda var.

Varoluşun her şeyden önce bir vücutla hayat bulduğunu, her şeyi onun varlığına borçlu olduğumuzu, sahip çıkmamız gereken ilk şeyin o olduğunu hatırlamamız bakımından vücut dünyası sergisi herkes için tecrübe edilmesi gereken bir yer.

Foto galeri için tıklayın.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun