Genel 31 MAYIS 2010 / 11:59

Voyager 2 güneş sisteminin kıyısında direkten döndü

Şu bilgisayar aleminde bir açıp kapamanın düzeltemeyeceği ne var ki...

Şu bilgisayar aleminde bir açıp kapamanın düzeltemeyeceği ne var ki...


Bundan 33 yıl önce güneş sisteminin sınırlarını keşfetmesi için gönderilen ve şu an dünyadan 13,8 milyar kilometre ötede yoluna devam eden Voyager 2, tam da kontrolden çıktı denilen bir noktada araştırmacılar tarafından bilinen en basit yöntemle kurtarıldı: Açılıp kapatılarak...

Uzaya gönderildiği ilk günden itibaren dünyaya düzenli olarak veri aktaran Voyager 2, son zamanlarda anlamsız veriler yollamaya başlamıştı. Araştırmacılar bunun üzerine gönderdikleri komutlarla aracın servis menüsüne ulaştılar ve sorunun devrelerdeki bir bitlik bir alanda oluşan modifikasyondan kaynaklandığını buldular. Ardından araca bir yeniden başla komutu gönderildi ve sorun çözüldü.

NASA'daki uzmanlar, bu tarz arızaların genellikle güneşten gelen elektromanyetik etkilerden kaynaklandığını belirtirken, Voyager 2 güneşten bu kadar uzakken nasıl olup da böyle bir arıza yaşandığına hayret ettiklerini belirtiyorlar.

Bizse, 33 yıldır sayısız elektromanyetik alandan ve yerçekimi etkisinden sıyrılıp dondurucu uzay boşluğunda 14 milyar kilometre yol alan bir aracın nasıl olup da halen çalıştığına hayret ediyoruz.

Bunu yapanlar keşke araba da yapsa koşup alsak...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun