Genel 09 AĞUSTOS 2010 / 14:22

Vodafone ve YASAD'tan 3G'li hizmet geliştiricilere destek

Vodafone ve YASAD, bilişim KOBİ’lerinin gelişmesi için BTK desteğinde ortak hareket edecek.

Vodafone ve YASAD, bilişim KOBİ’lerinin gelişmesi için BTK desteğinde ortak hareket edecek.


Telekomünikasyon alanında Türk yazılım sektörünün sunabileceği çözümlerin tartışıldığı “KOBİ’lerle İşbirliği” toplantısı İstanbul’da düzenlendi. YASAD Başkanı Şerif Acar Beykoz, Türkiye’nin bilişim sektörünün ve özellikle yazılım ve yazılımla ilgili hizmetler sektöründeki katma değerin yüksekliğini vurguladı ve bilişim sektörünün öncelikli sektör ilan edilmesi, sahip çıkılması ve desteklenmesi halinde ülkemizin içinde bulunduğu işsizlik ve cari açıklar gibi birçok sorunun çözülmesine önemli katkılar yapacağını belirtti.

3G imtiyaz sözleşmesinde araştırma ve geliştirmeye ilişkin maddelerin bilişim ve iletişim sektöründe çalışan birçok şirkete kaynak yarattığının altını da çizen Beykoz, Vodafone gibi uluslararası anlamda 200 milyar dolar cirosu olan bir şirketle yapılacak olan bir işbirliğinin bilişim şirketleri için çok önemli olduğunu, bir anlamda faz atlama imkanı olabileceğini ve çok ciddi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Vodafone Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Süel şunları söyledi: “Teknolojiye yaptığımız ve bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceğimiz yatırımlar için Vodafone ile YASAD üyelerinin de içinde olduğu bilişim firmalarını biraraya getiren bu platform potansiyel işbirliği alanlarını ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde faaliyet gösteren KOBİ’lerle geliştireceğimiz bu diyalog sadece Vodafone Türkiye ile sınırlı kalmayıp, bu işbirliği Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülkelere de taşınacaktır. Vodafone Türkiye için baz istasyonu konteynırı ve mobil araç üreten İzmir merkezli bir KOBİ olan BSS Boray, bugün Vodafone Katar’ın Alcatel ile yürüttüğü bir proje için mobil konteynır üretiyor. Bu örnek Vodafone’un küresel gücünün KOBİ’ler için nasıl bir itici güç olabileceğini ortaya koyuyor.”

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, “Lokomotif olma ve altyapı sağlama özelliğinin olması nedeniyle, bilgi ve iletişim sektörünün, diğer sektörlerin gelişiminde oluşturduğu etkilerin çok daha fazla katma değer yarattığını belirterek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Ar-Ge faaliyetleri, yerli fikri mülkiyet hakları ve yerli üretimi desteklediğini” vurguladı. Acarer, son günlerde bölge ülkelerde yaşanan Blackberry ile ilgili gelişmeler üzerine, BTK’nın laboratuarlarında her türlü telefon cihazı gibi Blackberry cihazlarının da sürekli test edildiğini belirterek, “Ortada güvenlik ile ilgili bir konu var. Güvenlik sadece bu cihazlarda değil, her türlü sistemin ortak sorunu” dedi. Acarer, Türk Telekom ile alternatif operatörlerin arasındaki haksız rekabet ortamı ile ilgili bir soruyu da, “Bugün, aldığımız kararlar hem TT’yi hem de alternatif operatörleri memnun edemiyor. İki taraf da bizi mahkemeye veriyor. Bu da bizim tarafsız davrandığımızın bir göstergesi” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun