Genel 18 EYLÜL 2008 / 14:16

Vodafone ve Telefonica arasında buzlar erimiyor

Vodafone ile Telefonica arasındaki anlaşmazlık Vodafone’un açtığı 670 milyon Avro’luk tazminat davası ile devam ediyor.

Vodafone ile Telefonica arasındaki anlaşmazlık Vodafone’un açtığı 670 milyon Avro’luk tazminat davası ile devam ediyor.


İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Vodafone 2000 yılında satın aldığı cep telefonu şirketi Airtel ile ilgili planlarının gerçeğe dönüşemediğinden, Airtel’in olduğu yerde saymasından şikayetçi ve bu durumdan Telefonica şirketini sorumlu tutuyor. İngiltere merkezli grup, Telefonica’nın 1990’larda cep telefonu bayiilerini tekelcilik anlaşması yapmaya zorladığını ve yapılan anlaşmalar sebebiyle Airtel’in İspanya’daki pazar satışlarının yüzde ellisinden fazla bir iş potansiyelini kaybettiğini düşünüyor.


Dava aşamasında olan bugünkü tablonun on iki yıllık bir geçmişi var. 1996’da aynı gerekçelerle Airtel tarafından da bir dava açılmış ve Airtel haklı bulunmuştu. Şu an devam etmekte olan dava ise Telefonica’nın 1995 ve 1999 yılları arasındaki etkinliklere dayanıyor. Telefonica’nın tekelci tavrı yüzünden Airtel’in müşteri kaybettiğini, böyle olmasaydı 529 milyon Avro daha kazanabileceği iddiasıyla açılmış bir dava. Vodafone 1996 yılında Airtel’in kazanmış olduğu ilk davanın da bu yoldaki iddialarını desteklediğini düşünüyor. Telefonica sürmekte olan dava ile ilgili olarak 2006’da temyiz mahkemesine başvurdu ancak çıkan karar Vodafone lehine oldu. Vodafone’un davası Madrid alt mahkemesinde reddedilmiş fakat Vodafone pes etmeyip, davayı yüksek mahkemeye taşıyıp onay almıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun