Genel 26 AĞUSTOS 2010 / 09:28

Vodafone U dönüşünü tamamladı

Serpil Timuray, Ankaralı basın mensuplarıyla yıl değerlendirmesi yaptı.

Serpil Timuray, Ankaralı basın mensuplarıyla yıl değerlendirmesi yaptı.


Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray Ankara’da basın mensupları ile bir araya geldi. Timuray, Ocak-Mart 2009 çeyreğinden Nisan-Haziran 2010 çeyreğine kadar, Vodafone Türkiye’nin stratejik programına değinerek gelinen noktayı değerlendirdi.

Timuray, stratejik programlarının en önemli odak alanının müşteri memnuniyeti olduğunu belirterek müşteri memnuniyetinde fark yaratan ve müşterisini en çok memnun eden operatör olmayı bir vizyon olarak belirlediklerini söyledi. Bu programı çok kuvvetli bir yatırım bütçesi ile desteklediklerini aktaran Timuray Vodafone Türkiye’nin ilk mali yılında 1,5 milyar TL’yi aşan bir yatırım gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi. 

Timuray, “Bütün operasyonumuzun merkezine müşteri memnuniyetini alan bu programımızın birkaç tane önemli unsuru var. Bunlardan bir tanesi şebeke ağımızı ve kapsama alanımızı hem kalite anlamında hem de kapsama anlamında geliştirdik ve 1,5 milyar TL gibi bir yatırım bütçesini 1 yıl gibi kısa bir sürede harcadık. Ve son 3 yıl içinde şebeke ağımızı 3 misli artırdık. Toplam baz istasyonu sayımızı 5 binden 16 bine çıkardık. Nüfusun yüzde 99,2’sini kapsıyoruz” dedi.

Herkese mobil internet stratejisi kapsamında 3G yatırımlarına devam edildiğini ifade eden Timuray, Türkiye çapında nüfusun yüzde 70’ine 3G’nin ulaştığını Ankara da ise 3G nüfusu kapsama oranının yüzde 95 seviyesine ulaştığını aktardı.

“Yeni segmentlere yöneldik”

Müşteri segmenti açısından kurumsal müşterilere odaklanıldığını aktaran Timuray, fiyat politikalarını yeniden tamamladıklarını ve yeni segmentlere yöneldiklerini ifade etti. Timuray “Kurumsal müşterilerin dışında odaklandığımız diğer noktalar gençlik ve faturalı abone segmenti” şeklinde konuştu.

U dönüşü tamamlandı şimdi büyüme

Vodafone Türkiye olarak 2006 yılında başlayan U dönüşünü tamamladıklarını ve büyüme sürecine girdiklerini aktaran Timuray, “Yükselen performans grafiğimizi, 2010-11 mali yılının ilk çeyreği olan Nisan-Haziran’10 döneminde de sürdürdük. Abone sayımız 16.1 milyon düzeyine ulaştı. Bu çeyrek servis gelirlerimizi, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 23.7 artırarak, rekor servis gelir seviyesine eriştik. Faturalı abonelerin tercihinde rekor kırarak, faturalı abone sayısını bir evvelki yıla göre 1 milyon artışla 3.1 milyona ulaştık.  “Aktif abone” sayısını artırmaya odaklanan Vodafone’un Müşteri başına elde edilen gelir olan ARPU ise bir önceki mali yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 17,4 oranında arttı. 2010-11  mali yılı 1. çeyrek blend arpu: 16.1 TL'dir. 11 TL'den bu rakama çıktı” dedi.

Arabağlantı ve vergi yüksekliği sektörün önünde engel

Arabağlantı ücretlerindeki ani düşüşün büyümeyi de etkilediğini ifade eden Timuray sözlerini şu şekilde sürdürdü: “yüzde 24’e yakın olan servis gelirlerinin düşüş olmasaydı yüzde 42 seviyelerinde gerçekleşecekti. Sektörün sağlıklı rekabet ortamında büyüyebilmesi için şebeke içi ve şebeke dışı görüşmeler arasındaki makasın daralması gerekiyor. Rekabetin sağlıklı olduğu ülkelerde bu makas dar” şeklinde konuştu.  Vergi yüksekliğinin de sektörün önünde bir engel olduğunu ifade eden Timuray , “Vergilerin yüksek olması sektörün ve ekosistemin önünde yavaşlama unsuru olarak duruyor” dedi.

Bağımsız bir araştırma şirketi tarafından yürütülen “Müşteri Tavsiye Skoru” araştırmasına da değinen Timuray şunları kaydetti:  “Vodafone olarak müşteri tavsiye etme skorunda, Şubat 2010’dan itibaren devam eden artışı Haziran ayında da sürdürdük ve 3 operatör arasında en yüksek tavsiye skoruna sahip olduk. Başka bir deyişle Vodafone, Türkiye pazarında insanlarımızın birbirine en çok tavsiye ettikleri operatördür”

Vodafone Türkiye’nin 3G verileri

- 3G öncesine göre abonelerin aylık ortalama data kullanımı 28, günlük kullanımı ise 64 katına çıktı. Data trafiğinin ise yüzde 84’ü 3G şebeke üzerinden gerçekleşti.- Data gelirleri 3G öncesine oranla 3 kat arttı. - Mobil TV platfformu ‘Vodafone Mobil TV’ 26.2 milyon dakika seyredildi. - 3G kullanımında yaş ortalaması en genç iller ise Bingöl, Şırnak ve Hakkari. - Kadın kullanıcılarının sayısının en yüksek olduğu iller ise sırayla Sinop, İzmir, Kırklareli,Balıkesir ve Mersin.- 1 yıl içerisinde 3G ile birlikte Ağrı, Hakkari, Siirt ve Bitlis gibi şehirlerde veri trafiği yüzde 6 bincivarında arttı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun