Genel 30 NİSAN 2009 / 12:17

Vodafone'dan 3G'de gövde gösterisi

Vodafone, 3G imtiyaz sözleşmelerinin imzalandığı gün yaptığı hız denemesinde 21,3 Mbps'e ulaştı.

Vodafone, 3G imtiyaz sözleşmelerinin imzalandığı gün yaptığı hız denemesinde 21,3 Mbps'e ulaştı.


Vodafone, 3G mobil iletişim imtiyaz sözleşmelerinin imzalandığı gün düzenlediği bir basın toplantısıyla hem 3G konusundaki planlarına açıklık getirdi, hem de yaptığı demoyla 3G ile ulaşılabilecek hız konusunda fikir verdi. Gerçekleştirilen demoda Kartal'daki merkezden yayınlanan HD kalitesindeki video görüntüsü, Maslak İstinye Park'taki vericiye akışkan veri transferiyle aktarıldı ve televizyona yansıtıldı. Böylece gerçekleştirilen test kurulumunda, sadece 3G mobil iletişim veri hattı kullanılarak HD kalitesinde kesintisiz görüntü aktarımı bile yapılacağı gösterildi. Bu demo sırasında maksimum hız 21,3 Mbps seviyesine kadar çıkarken, ortalama veri aktarım hızı 15 Mbps civarında gerçekleşti.


Toplantıda bir sunum yapan Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron, gerçekleştirilen demonun Vodafone Türkiye'nin teknolojik yeteneğini ortaya koyduğunu söyledi. İmtiyaz sözleşmesinin imzalanmasının ardından 90 gün içinde 3G'nin ilk olarak Türkiye'nin 32 ilinde hizmete gireceğini belirten Samarron, kullanıcı başına ortalama hızın 1 Mbps altına düşmeyeceği, hatta üç büyük şehirde merkeze yakın yerlerde hızın 7,2 Mbps hıza kadar çıkabileceğini belirtti. Tarifeler konusunda henüz net bir bilgi olmadığını söyleyen Samarron, sorduğumuz soru üzerine sınırsız kullanımda sabit hat üzerinden ADSL kullanımına rakip olacak tarifelerin de gündemlerinde olduğunu söyledi. Samarron, bunun yanında 3G'nin yaygınlaşmasının dizüstü bilgisayarları da operatör sübvansiyonu kapsamına sokabileceğini ve bunun dolaylı olarak Türkiye'de bilgisayar penetrasyonunun artmasına yardımcı olabileceğini belirtti.


Toplantı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la gerçekleştirilen görüntülü telefon görüşmesiyle sona erdi.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun