Genel 15 TEMMUZ 2010 / 10:50

Vodafone ayda 1 TL'ye akıllı telefon satacak

3G+ servisinin ilk yılı şerefine akıllı telefonda özel tarifeye özel fiyat geldi.

3G+ servisinin ilk yılı şerefine akıllı telefonda özel tarifeye özel fiyat geldi.


Vodafone, 3G servislerinin Türkiye'de birinci yılını doldurması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında büyük sürprizini açıkladı. Açıklanan yeni bir tarife çerçevesinde, aylık 35 TL'lik özel tarifeye 18 ay abonelik taahhüt eden Vodafone kullanıcıları, ayda sadece 1 TL'ye 3G destekli, dokunmatik ekranlı Vodafone 840 akıllı cep telefonuna sahip olacak.

İlgili tarifede 150 dakika her yöne görüşme süresi, ücretsiz 50 SMS, 50 MMS gönderim hakkı ve sınırsız internet bağlantısı yer alıyor. Tarifenin sınırsız internet bağlantısında 100 MB kullanıma kadar herhangi bir hız kısıtlaması uygulanmazken, aylık 100 MB kullanımı geçen abonelerde hız sınırlandırması yoluna gidilecek. Vodafone'un mevcut veri tarifelerinde kotayı aşan kullanıcıların hızı adil kulanım koşulları çerçevesine 96 Kbps ile sınırlandırılıyor. Bunun haricinde herhangi bir kota aşımı veya ek veri ücreti talep edilmiyor. Vodafone yetkililerinden konuyla ilgili net bir açıklama gelmemekle birlikte, yeni tarifedeki hız sınırlamasının da benzer şekilde uygulanacağı tahmin ediliyor.

HTC Touch modelinden esinlendiği görülen Vodafone 840 modeli cep telefonu 3G bağlantı özelliğinin yanında 2,8 inç boyutunda 320 x 240 çözünürlüğünde dokunmatik ekran, FM radyo, multimedya oynatıcı ve 8 GB'a kadar genişletilebilir bellek gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Telefon, üzerinde Vodafone'a özel olarak geliştirilen ve Twitter, Facebook gibi sosyal ağlara hızlı erişim sağlayan uygulamalarla birlikte geliyor. Ayrıca Vodafone tarafından sağlanacak uygulamalarla telefonun uygulama içeriği zenginleştirilebiliyor.

Telefonun Vodafone'a özgü bir işletim sistemi kullandığı söylenmekle birlikte, modeline bakarak bu özel işletim sisteminin Windows Mobile'ın Vodafone için özelleştirilmiş bir sürümü olduğunu düşünüyoruz.

3G ile veri kullanımı 28 kat arttı

Toplantıda konuşan Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray, Vodafone olarak aboneleri arasında 3G abonelik payının yüzde 30'u geçtiğini ve 3G servislerinin kullanıma girdiği geçen 1 yıl içinde veri kullanımının 28 kat arttığını dile getirdi. İnternet kullanımının toplumların refahını artırdığına ve sayısal uçurumun kapanmasıyla hem kişi başına düşen gelirin, hem istihdamın arttığına dikkat çeken Timuray, "Herkese mobil internet" anlayışıyla çıktıkları yolda getirdikleri bu yeni anlayışla herkesi akıllı cep telefonu sahibi yapmayı ve mobil internetle tanıştırmayı hedeflediklerini söyledi. Timuray, "Böylece bu işin en önemli ayağını oluşturan yaygın ve kaliteli kapsama ağı, makul fiyat, adil kullanım, şeffaf ve anlaşılır ücretlendirme gibi faydaların yanında, herkese mobil internet vaadimizi de yerine getirerek en büyük adımı atmış oluyoruz" dedi.

Tüketici hem akıllı, hem dokunmatik istiyor

Vodafone Türkiye Terminal Bölüm Başkanı Yücel Kubanç da, Türkiye'deki verilere baktıklarında dokunmatik ekranlı telefonlara olan talebin yüzde 982, akıllı cep telefonlarına olan talebin yüzde 522 arttığına değinerek, her iki talebe cevap verebilecek Vodafone 840 modelini ilk olarak piyasaya sürmeyi tercih ettiklerini belirtti. Kubanç, önümüzdeki aylardan itibaren Vodafone markalı yeni model telefonlarla müşterilere sunacakları alternatiflerin çeşitleneceğini de müjdeledi.

Sorduğumuz bir soru üzerine Kubanç, kampanyaya aşırı talep olması durumunda bile mevcut stokların talebi karşılamaya yeterli olduğunu belirtti.

"Vodafone beni, ben Vodafone'u taşıyacak kadar büyüğüz"

Vodafone'un yeni kampanyası, Türkiye'nin en köklü ses sanatçıları arasında yer alan Orhan Gencebay'ın yer aldığı bir reklam kampanyasıyla tanıtılıyor. Toplantıya katılan Gencebay, Vodafone reklam kampanyalarında yer alması hakkında şunları söyledi: "Normalde böyle konularda seçici olmakla birlikte benim Vodafone'u, Vodafone'un beni taşıyabilecek bir şirket olduğunu düşündüğüm için böyle bir birlikteliğe evet dedim. Dünya çapında kendini ispatlamış, büyük, güvenilir ve hayatı kolaylaştıran hizmetler sunan böyle bir şirketin reklam yüzü olmaktan da çok memnunum."

YORUMLAR
musa bektaş 06 KASIM 2013 / 21:33 0 0
2aydı almak istiyorum
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun