Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 06:52

Viskiden biyoyakıt üretilecek

Peki kim üretecek? İskoçlar. Zaten başka türlü olabilir miydi?

Peki kim üretecek? İskoçlar. Zaten başka türlü olabilir miydi?


İskoçlar viskiyi bol bulmuş olacak ki, şimdi de ülke ekonomisinin bel kemiği olan bu içkiyi bambaşka bir amaç için kullanmaya hazırlanıyorlar. İskoç araştırmacılar şu sıralar viskiden elde edilen yeni bir biyoyakıt üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar birkaç yıl içerisinde petrol pompalarından geçmesi beklenen yeni bir biyoyakıtın geliştirilmesi için viski üzerinde çalışıyor. Viskinin damıtılmasıyla elde edilecek biyoyakıt, motor düzeneğini değiştirmeye gerek kalmadan geleneksel araçlarda da kullanılabilecek.

Araştırmacılar viski bazlı yeni yakıtın aynı zamanda uçak yakıtı olarak kullanılabileceğini ve önemli bir çözücü olarak aseton gibi kimyasalların yerini alabileceğini düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun