Genel 12 TEMMUZ 2010 / 09:04

Virüslere davetiye çıkarmayalım

Emin olmadığınız web sitelerinden kaçınmanızın zamanı geldi de geçiyor bile.

Emin olmadığınız web sitelerinden kaçınmanızın zamanı geldi de geçiyor bile.


Gelen kutumuzda karşılaştığımız e-postalar, girdiğimiz internet siteleri gün geçtikçe tehlikeli hale geliyor. Artık her tıklamadan önce iki defa düşünür hale geldik. Haziran ayı raporları da söylediklerimizi doğruluyor.

Güvenlik yazılımlarıyla tanınan ESET, Haziran ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı. Raporda "JS/TrojanDownloader.Pegel.BR" olarak etiketlenen truva atının kullanıcıları zararlı web sitelere yönlendirerek, diğer zararlı yazılımların bilgisayara bulaşmasına sebep oluyor. Bu zararlı yazılımlar da kişisel bilgileri "kamuoyuna" açıyor.

İsmi geçen Truva atı, Haziran ayı itibariyle yüzde 2,29'luk oranıyla dünya genelinde en çok rastlanan zararlı yazılımlardan biri oldu. "JS/TrojanDownloader.Pegel.BR", teknik olarak ifade edildiğinde web sayfalarına eklenen kötü niyetli bir tür yazılım kodu parçası. Bu küçük yazılım, kullanıcıyı zararlı bir web sitesine yönlendirerek, diğer başka zararlı kodların indirilmesini sağlıyor. "JS/TrojanDownloader.Pegel.BR", böylece bilgisayardaki her tür kişisel bilgiye ulaşmayı sağlayabilecek virüslere kapı açmış oluyor.

ESET, sistem yamalarını güncel tutmayı, Autorun yani "otomatik çalıştır" özelliğini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirus yazılımının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Dünya tehdit liderliğini 1,5 yıldır neredeyse kimseye bırakmayan Conficker, 2010'da da liderliğini sürdürüyor. Bir solucan türü olan Conficker, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Win32/Conficker türevleri, yüzde 9.79 ile yine en sık rastlanan tehditlerin başında geliyor. Conficker‘i INF/Autorun (yüzde 6.57) ve Win32/PSW.OnLineGames (yüzde 4.26) izliyor. Dördüncü sırada yüzde 4.26 ile Win32/Agent bulunuyor.