Genel 22 OCAK 2009 / 07:29

VİDEO: Oyuncak görünümlü robot: TOFU

Disney Animasyon Stüdyoları’nın 1950’lerden beri öncülük ettiği animasyon aletleri ve teknikleri, robot tasarımına ilham verdi.

Disney Animasyon Stüdyoları’nın 1950’lerden beri öncülük ettiği animasyon aletleri ve teknikleri, robot tasarımına ilham verdi.

TOFU, sosyal hayatın içinde yer alacak yeni bir robot projesi. Onlarca yıldır iki boyutlu animasyonlarda kullanılan tekniklerden esinlenerek icat edilen robot, görünüşte sadece tüylü bir oyuncağı andırıyor, hatta modifiye edilmiş bir Furby de diyebiliriz. MIT Medya Laboratuvarı’nın Kişisel Robot Üretim Grubu tarafından geliştirilen robot, TOFU adını büzülüp genişleyen otantik Japon yemeğinden alıyor. 


 


Yumuşak malzemelerin kullanımı ve elastik mekanizması sayesinde güçlü bir hareket yeteneği kazandırılan TOFU, motorlarla hareket ettirilen gözler yerine OLED ekranlar kullanıyor. Bu ekranlar oldukça dinamik ve gerçekçi hareket sağladıkları için tercih edilmişler.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun