Genel 10 EKİM 2009 / 14:26

VİDEO: Gençler bilişimi zirveye taşıdı

Haftasonu CeBIT Bilişim Eurasia, dünyadaki gelişimi takip etmek için fuarı ziyaret eden gençlerin akınına uğradı. Cumartesi gerçekleştirilen Genç Zirve etkinliğinde tüm koltuklar dolarken, fuar genelindeki etkinlikler gençlerin de katılımıyla birer bilişim şölenine dönüştü.

Haftasonu CeBIT Bilişim Eurasia, dünyadaki gelişimi takip etmek için fuarı ziyaret eden gençlerin akınına uğradı. Cumartesi gerçekleştirilen Genç Zirve etkinliğinde tüm koltuklar dolarken, fuar genelindeki etkinlikler gençlerin de katılımıyla birer bilişim şölenine dönüştü.

CeBIT Bilişim Eurasia'da katılımcı profili, haftasonunun gelmesiyle daha genç bir yapıya büründü. Girdikleri her ortama enerjilerini yansıtan gençler, Bilişim Zirvesi '09 kapsamında düzenlenen Genç Zirve etkinliğini de ilgiyle izledi. Nuray Şuman'ın sunuş konuşmasıyla başlayan Genç Zirve'de kürsüye gelen Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Intel'in 1968'den beri teknoloji geliştiren ve teknolojileriyle bugün hayatın her alanında yer alan bir şirket olduğunu söyledi. Dünyanın 40 yıl öncesine göre çok değiştiini ifade eden Ertem, "iş hayatında verimi artıran, bilgiyi erişilebilir kılan ve dünyayı birbirine bağlayan teknolojiler üretmek için çalışıyoruz. Biz Intel Türkiye olarak gençlerin bilişim teknolojileri yardımıyla Türkiye'yi ileri taşıyacağına, hatta Türkiye'deki gelişimin dünyanın önüne geçeceğine inanıyor ve bunun için çalışıyoruz. Gençlerin kendini geleceğe hazırlaması için büyük çaba göstermeliyiz, çünkü geleceği şekillendirecek olan gençlerdir" dedi. Gelecek kendi başına bırakılamayacak kadar önemli Ertem'in ardından söz alan Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan da coşkulu ifade tarzıyla kendini izleyen gençlere çok güzel mesajlar verdi.

Son yıllarda "Sibernasyonun başlama vuruşu" olarak nitelendirilebilecek çok sayıda gelişmenin gündeme geldiğini belirten Tarhan, "Günümüzde dünya inanılmaz potansiyellerle dolu. Eğitimde fırsat eşitliğinin doruğa tırmandığı, bilgiye erişimin anlarla ifade edildiği bir çağda yaşıyoruz. Gelecek farklı bakış açılarına ihtiyaç duyuyor, dünyanın farklı gelecek tariflerine ihtiyaç var. Siz gençler lütfen bunu şekillendirmemize yardımcı olun. Bu konuda sözünüzü ve çabanızı esirgemeyin. Gelecek bizi bekleyen, karşısında edilgen durduğumuz bir şey değil, aksine kendi başına bırakılamayacak kadar önemli. Daha iyisini sizler tasarlayacaksınız" dedi. Gençler deneyimleriyle zirveye renk kattı Genç Zirvenin konuşmacıları arasında, genç yaşta yeni medya üzerinde başarılı iş modellerini hayata geçiren konuşmacılar da yer aldı. Youth Holding Chief Youth Officer Emrah Kaya, internet üzerinde gerçekleştirdiği başarılı projeleri izleyicilere anlatırken özellikle Word of Mouth (kulaktan kulağa pazarlama) yaklaşımının önemine değindi. WOMM'un Türk insanın kültürel yapısına oldukça yakın olduğu söyleyen Kaya, sunumu sırasında internet üzerindeki amatör çabalarıyla kısa sürede mikro-ünlü olarak dikkat çeken kişilerden ve para kazanmak için izlenebilecek yöntemlerden eğlenceli örnekler verdi. Sony Club Vaio Türkiye Sorumlusu Ercüment Büyükşener de, kısa sürede bir başarı hikayesine dönüşen Kulüp Vaio Türkiye projesinin gelişimini dinleyicilerle paylaştı. Büyükşener, satır aralarında projeyi başarıya dönüştüren stratejilerden örnekler vermenin yanı sıra, bir projeyi fikirden ürüne taşıyan yolda dikkate alınması gerekenlerden de bahsetti.

Yarına dair hayallerini "Senin Yarının" ile paylaşBilişim Zirvesi '09 Genç Zirve kapsamında, Intel Türkiye ve BTnet.com.tr birlikteliğiyle düzenlenen "Senin Yarının" yarışmasının başlangıcı da müjdelendi. Yarışma hakkında bilgi veren BTnet.com.tr Yayın Yöneticisi Doruktan Türker, yarışmanın amacını "Yarının vizyonunu gençlerle birlikte belirlemek" olarak tanımladı. Türker, "Biz bu yarışmayla geleceği siz gençlerin gözünden görmek istiyoruz. Bunun için bize yarına dair vizyonunuzu yansıtan bir resim, bir çizim, fotoğraf, ilüstrasyon, hatta dilerseniz sade bir metin bile gönderebilirsiniz. Yarışmanın ana sayfamızdaki renkli görüntü, sizin vizyonunuzla şekillenecek" dedi. Yarışmaya katılım 23 Kasım'a kadar geleceğe dair vizyonunu yansıtmak isteyen herkese açık olacak. Bu tarihten sonra 10 finalistin belirlenmesinin ardından 25 Aralık'ta kazananlar belli olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun