Genel 23 ARALIK 2009 / 08:58

Verizon arama motoru olarak artık Bing'i tercih ediyor

Bu değişim akıllı telefon kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Bu değişim akıllı telefon kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılanıyor.


Verizon tek taraflı olarak Storm 2 Blackberry'leri ve diğer akıllı telefonları güncelleştirdi. Bu güncelleme ile telefonlarıdaki tarayıcıların arama kutuları sadece Bing'i desteklemeye başladı.

Verizon iki gün önce arama değişimini kendi ağı üzerinde uygulamaya koydu. "Microsoft Bing arama motorunu desteklediğimiz için gururluyuz" açıklamasını yapan şirketin temsilcisi sözlerine şöyle devam etti: "Bir çift seçkin telefon üzerinde (Storm 2 en önemlisi), Bing'i varsayılan arama motoru yapmak için web menümüzü değiştirdik."

Daha önce, url adres çubuğu üzerindeki arama kutusu Google, Wikipedia ve diğer siteleri aramak için ayarlanabiliyordu. Doğal olarak bu siteler hala uygun tarayıcı üzerinden sorgulanabilir. Ancak sayısız kullanıcı bu değişim üzerine ayaklanmış.

Gelen tepkiler ise Blackberry kullanıcılarını uyarmadan bu değişimin içine zorla çekilmek istendiği yönünde. Bu değişimi reddetmek gibi bir seçenek verilmiyor size.

Verizon ve Microsoft'un mevcut bir ilişkisi var. Ocak ayında her iki şirket söylentilere göre 550 milyon dolar değerinde beş yıl sürecek olan bir anlaşma imzalayacak. Bu durum Microsoft'a sorulduğunda ise gelen yanıt ‘Ocak ayını bekleyin' şeklindeydi.