Genel 05 EKİM 2010 / 11:58

Verimliliği teşvik edici düzenlemeler hayata geçmeli

Bilişim Zirvesi'10 kapsamında gerçekleştirilen Telekom Konferansı’nda düzenlemelerle ilgili bir panel gerçekleştirildi.

Bilişim Zirvesi'10 kapsamında gerçekleştirilen Telekom Konferansı’nda düzenlemelerle ilgili bir panel gerçekleştirildi.


Bilişim Zirvesi'10 çerçevesinde düzenlenen Telekom Konferansı kapsamında ayrıca "Telekomda Atılımcı Düzenleme ve Standardizasyon" konulu bir panel gerçekleştirildi. BTK Başkan Yardımcısı Dr. Kuddusi Yazıcı'nın başkanlığını yaptığı panele konuşmacı olarak; Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, Avea Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, Türk Telekom Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe katıldı.

Düzenlemelerin, ülke koşulları doğrultusunda yapılması gerektiğinin altının çizildiği panelde, gelişen ve değişen pazar koşullarına göre de yapılan düzenlemeler değiştirilmeli. Pazarda faaliyet gösteren tüm işletmecilerin eşit koşullarda yarışmasının gerektiği ve yatırımcıların desteklenmesi gerektiği dile getirildi.

Son iki yılda önemli düzenlemelerin gerçekleştirildiğinin bildirildiği panelde verilen bilgilere göre, bunun sonucunda abone başına aylık gelirde çok fazla bir artış olmadı. Kullanım seviyesinde ise çok büyük bir artış oldu. Numara taşıma alanında 22 aylık sürede 20 milyon hareket oldu. Dünya çapında bu kadar bir sürede böyle bir değişim olmadı. Operatörlerin yatırımları ciddi bir oranda artış gösterdi. Buna paralel olarak operatörlerin gelirleri arttı ama yatırımlar kadar bir artış görülmedi. Sektörün karlılığında da bir sorun yaşanıyor. Sektördeki karlılığın dağılımı sağlıklı olamadı.

Panelde, verimliliği teşvik eden düzenlemelerin hayata geçmesi gerektiği dile getirildi. Hizmet döngüsünün sürdürülebilirliğini sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiği belirtildi.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun