Genel 18 ŞUBAT 2009 / 16:06

Veri merkezleri "Akıllı BT Yönetimi" ile değişecek

IBM’in “2009’da Akıllı BT Yönetimi Toplantısı” bugün Feriye Lokantası’nda gerçekleştirildi.

IBM’in “2009’da Akıllı BT Yönetimi Toplantısı” bugün Feriye Lokantası’nda gerçekleştirildi.

Sektör temsilcilerini biraraya getiren etkinlikte, IBM CEEMEA Altyapı Hizmetleri ve Veri Merkezi Çözümleri Lideri Stephan Bhend, etkin veri merkezleri hakkında bir sunum yaptı. Bu kapsamda IBM’in "Akıllı Gezegen" oluşumundan bahseden Bhend, bunun iş ihtiyaçlarını ve BT’yi biraraya getiren bir altyapı olduğunu vurguladı.


Veri merkezlerinde enerji etkinliğini engelleyen faktörlere dikkat çeken Bhend; bunları artan bilgisayar talebi, değişen maliyet dinamikleri ve veri merkezlerinin yaşam sürecinde uyumsuzlukları olmak üzere üç ana başlıkta topladı. Veri merkezlerinin son yıllardaki enerji kullanımının büyük oranda arttığını da vurgulayan Bhend, merkezlerin yüzde 87’sinin 2001 yılından önce kurulumuş olmasının uyumsuzluğa yol açtığını söyledi.


Bhend, CIO’ların veri merkezlerinde güncellenmiş veri kullanmaya dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Anapara harcamalarının yüzde 60’ının enerjiye ayrılıyor. Maliyet optimizasyonu için gereken teknolojiler mevcut. Mikro iklimlerin görülür hale getirilmesinin büyük önem taşıyor" diye konuştu. 


Veri merkezlerinin daha iyi nasıl soğutulabileceği konusunda konuşan Bhend, soğutmanın enerjinin yüzde 40’ını kapsadığını ve maliyetli olduğunu söyledi. İyi soğutulmuş veri merkezlerinin ortalama 22-24 derece olacağını ekledi. İyi soğutma için, sıcak-soğuk koridorların katı bir şekilde ayrılması gerektiğine dikkat çekti. Bu alanda farklı hava akışlarına ihtiyaç duyulabileceğini söyleyen Bhend, eğer veri merkezinde iki ayrı hava akışı grubu bulunuyorsa, bunlardan aynı tür olanların bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak, BT operasyonel etkinliğinin optimize edilmesinde enerji etkinliğinin hayati önem taşıdığını dile getirdi.


IBM CEEMEAA Sanallaştırma Çözümleri Satış Lideri Christopher Schwaiger ise IBM’in müşteri sanallaştırması hakkında konuştu. PC sanallaştırmasının gider tasarrufları alanında geleceğin önde gelen alanlarından olacağını vurgulayan Schwaiger, müşterilerinin sanallaştırmaya olan ilgisinin arttığını, 2009’un ve gelecek 2 yılın müşteri sanallaştırma yılı olacağını söyledi.


Müşterileri sanallaştırmaya iten en büyük etkenin altyapı karmaşası ve artan PC yönetim harcamaları olduğunu belirtti. IBM Sanal Altyapı Erişimi (VIA) yazılım ve donanım hizmetlerini tutarlı bir çerçevede, müşteri şirketlerin gereksinimlerine uygun şekilde çözümler sunuyor. Değişik gereksinimlere göre VIA’nın sunduğu dört farklı sanallaştırma modeli bulunuyor. Son olarak Schwaiger: “IBM’in farklılığı, açık olmasından ve tüm servislere erişim sunmasından geliyor” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun