Genel 24 KASIM 2010 / 06:48

"Veri günümüzün en büyük gücü"

TeradataDay kapsamında ülkemize gelen Teradata CTO'su Stephen Brobst çözümlerini açıkladı.

TeradataDay kapsamında ülkemize gelen Teradata CTO'su Stephen Brobst çözümlerini açıkladı.


İş zekası ve veri ambarı alanında faaliyet gösteren Teradata, bu yıl dördüncüsü gerçekleşen TeradataDay'i düzenledi. Geniş katılımla gerçekleşen organizasyonda Teradata uzman danışmanları, iş ortakları ve müşteriler aynı platformda buluştu.

Açılış konuşmasını yapan Teradata Türkiye Genel Müdürü Murat Yılmaz, doğru ve tutarlı veri kullanımının şirketleri ileriye taşıyacağını, özellikle günümüzde bu ihtiyacın bir zorunluluk haline geldiğinin altını çizdi.

Sunumuyla oldukça dikkat çeken Teradata CTO'su Stephen Brobst, bilgi işlem çözümleri üretirken sadece BT sektöründe yer alan biri gibi değil iş yapan bir kurum gibi düşünmek gerektiğini vurguladı. Organizasyonlar için verinin sadece kullanılacak birer araç olduğunu vurgulayan Brobst, onlara ham bilginin karmaşıklığından çok anlamlı sonuçlar sunulması gerektiğini belirtti.

Üretilecek çözümlerin bulunulan yerin koşullarına uygun hazırlanması gerektiğini vurgulayan Brobst, beklenen ya da doğal afet gibi beklenmeyen durumlarda yaşanacak kesintilere mahal vermemelerinin öneminden bahsetti.

Artan veri ile depolama ve düzenleme ihtiyacının artmasıyla güvenlik sorunlarının da ortaya çıktığını belirten CTO, verinin günümüzün en büyük gücü olduğunu ve bu gücün kimseyle paylaşılmak istenmediğini ifade etti.

Teradata'nın 2010 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı

Sadece veri ambarı ve kurusal analiz konusunda faaliyette bulunan Teradata, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15'lik artış trendi yakalayarak gelirini 489 milyon dolara çıkardı. Böylelikle şirketin 2010 yılı üç çeyrek, diğer bir deyişle ilk dokuz aylık bilançosunda 1 milyar 388 milyon dolarlık gelir ettiği de ortaya çıktı.

Şirketin üçüncü çeyrek kârıysa 75 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde hissedarlar, hisse başına 0.44 dolarlık kazanç elde etti.

Türkiye'nin de dâhil olduğu EMEA bölge sonuçlarına bakıldığında üçüncü çeyrek sonuçlarında Teradata'nın geliri 109 milyon dolar olarak gerçekleşti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun